Țara Galilor ratează lovitura târzie și remite cu Argentina

Țara Galilor a ratat o penalizare în ultimul minut într-o remiză de 20-20 într-un test de rugby împotriva Argentinei de 14 bărbați la Principatul Cardiff.

Al cincilea supleant Jarrod Evans a avut șansa de a câștiga meciul, dar a mers prea departe cu lovitura sa după ce Țara Galilor a intrat în meci de la 20-6 la începutul reprizei a doua.

Jucând în fața unei mulțimi limitate de 8.000 din cauza coronavirusului, Țara Galilor a crescut cu 6-3, când fundașului Pumas, Juan Cruz Malla, i s-a arătat cartonașul roșu în minutul 29 pentru o lovitură cu Kieran Hardy.

Malia a urmărit după lovitura sa, dar a lovit-o pe jumătatea țării din Țara Galilor, care a intrat în posesia mingii, pe bărbie cu plasa.

Echipa argentiniană a ignorat deficitul, deoarece Nicolas Sanchez a egalat rezultatul cu o a doua lovitură de pedeapsă și apoi căpitanul Pablo Matera a condus în prima încercare, după o pauză inițială a lui Julian Montoya, cu o lovitură de pedeapsă în prima repriză.

Pumas și-a consolidat apoi avantajul la șase minute în a doua repriză, când superba pasă de spate a lui Santiago Chocobaris i-a permis mijlocașului Jeronimo de la Fuente să străpungă apărarea echipei și să se scufunde între bare.

Vizitatorii, care au obținut o victorie restrânsă în România săptămâna trecută, în primul lor meci internațional al anului, s-au săturat să ofere Țării Galilor controlul ultimelor 25 de minute, deoarece Sanchez a ratat și două șanse de penalty.

Încercarea lui Luke Will Rowland a început în minutul 51 de întoarcere acasă, iar Țara Galilor trebuia să treacă după mai mult de 16 minute, dar aripa Jonah Holmes a preluat conducerea direct pe linia de încercare.

READ  Briefuri sportive: Linden bate recordul mondial în 50K; Horsey câștigă al doilea campionat consecutiv de facultate; Kehoe se repetă ca atlet al MIAA pentru această săptămână | Sport

Înlocuitorul blând Tomos Williams a trebuit să înscrie pentru a doua încercare a Țării Galilor, cu o ieșire rapidă din spatele loviturii de pedeapsă pe care Evans a transformat-o cu 20-20 la 10 minute.

Argentina a avut șansa de a recâștiga conducerea la șapte minute de la final, dar Domingo Meute a ratat un penalty înainte ca Chocobaris să fie prins în ofsaid pentru a-i da lui Wales o lovitură de pedeapsă în ultimul minut, pe care Evans a tras-o în afara terenului.

„A fost un pas în sus față de săptămâna trecută”, a spus căpitanul Țării Galilor, Jonathan Davies, referindu-se la victoria de 68-12 de săptămâna trecută asupra Canadei.

„Dar ne-a lipsit un pic de precizie și poate că trebuia să avem niște răbdare”.

Țara Galilor și Argentina se întâlnesc din nou la Cardiff sâmbăta viitoare.