Tinerii judokai estonieni au câștigat medalii de aur la etapa Cupei Europene la Judo

Emma Melis Aktas și Marek Adrian Masak au câștigat aurul la etapa Cupei Europei Under-18 de la Fuengirola, Spania, weekendul trecut.

Aktas, care luptă la +70 kg, a învins-o pe franțuzoaica Adela Achachira cu un ippon zburător în primul său meci. În turul al doilea, ea le-a învins cu ușurință pe Maeva Bonneau din Franța și pe Blouin Huerto cu o tehnică pricepută la sol în semifinale.

Aktas, care se antrenează la Clubul Sportiv Olimpic din Tartu, s-a confruntat în finală cu actuala campioană europeană Leonie Mencada-Caquino. Estonia nu și-a dat o șansă adversarului și și-a asigurat o victorie solidă cu lupte mature din punct de vedere tactic.

Marek Adrian Masak a luptat la 90 de kilograme, iar Tatami a intrat în acest turneu ca sportivul de top. Studentul Academiei Sportive din Tallinn l-a învins cu ușurință pe lituanianul Nikolai Palisikas în runda de deschidere. În runda următoare, Azriel Dekin Defoe din Franța a fost învins cu o aruncare puternică și ulterior cu pumnul.

În semifinala împotriva lui Kevin N'Zozi Diasfi, Masak a preluat primul său avans de luptă cu o aruncare de sacrificiu pricepută, iar la șase secunde rămase de la meciul de luptă, a îndreptat și atacul disperat al adversarului în avantajul său și a avansat în finală cu ippon.

În finală, Jean-Pascal B. Joly da Costa, un cunoscut al lui Masako, a încercat să strice petrecerea estonilor. Similar cu finala de cupă din sezonul trecut de la Coimbra, și de această dată campionii Estoniei au rămas în urmă. Masak a aruncat adversarul waza ari și a păstrat scorul până la final.

READ  Wembanyama a obținut prima triplă-dublă a celor de la Celtics | Baschet

La turneu au participat 484 de judoka din 23 de țări. Întrucât a fost și o calificare pentru naționala Franței U-18, toți cei mai buni sportivi au fost prezenți, iar la finalul turneului, Franța a fost copleșitoarea câștigătoare a medaliilor cu cinci aur, nouă argint și 18 bronz.

Pe lângă două aurii, Kirill Komin (-81 kg) și Gian Bogosyan (+70 kg) au ocupat locul cinci pentru Estonia. În general, aceasta i-a oferit Estoniei locul patru în clasamentul medaliilor. Țările gazdă, Spania și Mongolia, rămân în frunte.