Un hat-trick rapid rar: atacantul ucrainean a condus Girona în fruntea clasamentului și a devenit cel mai bun marcator al ligii – Soccernet.ee

Sezonul surpriză fantastic al La Liga a continuat când Girona, care a coborât pentru scurt timp pe locul doi în clasament după o victorie dramatică cu Real Madrid, a învins Sevilla cu 5-1 pentru a reveni pe primul loc.

Girona, care a remizat 0-0 cu Almeria în runda precedentă și a pierdut puncte, a pierdut acasă cu Sevilla în minutul zece când Isaac Romero a marcat. Aceasta a fost singura dată în meci pe care Sevilla a putut să-l sărbătorească, deoarece Girona a demonstrat pentru a enumea oară în acest sezon că pierderea nu este o problemă pentru ei.

Eroul lui Girona a fost atacantul naționalei Ucrainei, în vârstă de 26 de ani, Artyom Dovbuk, care a marcat un hat-trick în doar câteva minute și a dat gazdelor în avantaj cu 3-1. Primul gol a marcat în minutul 13 cu capul, iar următoarele două goluri în minutele 15, respectiv 19, cu piciorul puternic sau stâng.

Acesta a fost primul hat-trick din cariera spaniolului Dovbock, care s-a alăturat Girona vara trecută. Cu 14 goluri, el a urcat pe primul loc în topul marcatorilor din Premier League spaniolă, același număr de goluri marcate de starul lui Real Madrid Jude Bellingham în acest sezon.

În repriza secundă, Girona a mai adăugat două goluri și a obținut o victorie cu 5-1 când coechipierul și omologul lui Dovbock, Viktor Tsugankov, a marcat în minutul 56, iar în minutul 89 Cristian Stuani, care a intervenit din înlocuire, a degajat mingea. Între timp, Stuani Girona, în vârstă de 37 de ani, este cel mai de succes marcator al tuturor timpurilor, cu 127 de goluri.

READ  Jucătorii din Sri Lanka se confruntă cu Olanda în meciul de deschidere al Cupei Mondiale

Interul stânga al Girona, Savio, care a făcut lucrările preliminare pentru golurile de 1-1 și 4-1, a devenit singurul lider al ligii la goluri cu șapte pase decisive. I-a depășit pe Yan Couto (Girona), Toni Kroos (Real Madrid) și Alex Baena (Villarreal), care au oferit șase pase decisive la acest număr.

Girona a revenit în fruntea clasamentului cu o victorie decisivă, în fața lui Real Madrid, care a jucat mai puține meciuri, cu un punct și Barcelona cu opt puncte. Câștigătoarea Europa League, Sevilla, se luptă să rămână în clasamentul de top, la doar un punct deasupra zonei de pericol, suferind deja o a patra înfrângere consecutivă în liga internă.

Girona – Sevilla 5:1 (3:1)
13., 15., 19. Artjom Dovbek, 56. Viktor Tsygankov, 89. Christian Stoani – 10. Isaac Romero