A jucat bine, dar Oklahoma State nu a reușit să câștige împotriva Texasului | Baschet

A jucat bine, dar Oklahoma State nu a reușit să câștige împotriva Texasului |  Baschet

Jucătoarea estonă de baschet Anna-Grit Asi a jucat un meci bun împotriva Universității din Texas, clasată pe locul 11 ​​în American College League, dar statul Oklahoma este încă obligat să recunoască superioritatea adversarului său puternic.

Texas a început rapid, luând un avans de nouă puncte în primul sfert și menținându-l pe tot parcursul celui de-al doilea sfert. La pauză, oaspeții erau în avans cu 39-30, iar Oklahoma State a fost în urmă cu 11 puncte la începutul celui de-al treilea sfert.

După aceea, Assi School a mers la un parcurs de 10-0 și a ajuns la egalitate 45-45 câteva minute mai târziu, dar texanii au luat din nou un avans de patru goluri la sfârșitul celui de-al treilea sfert. Liderul s-a extins la alte 16 puncte în sfertul decisiv, iar Oklahoma State a trebuit să se mulțumească cu o înfrângere de 66:76 (14:20, 16:19, 23:18, 13:19).

Assi a petrecut peste 36 de minute pe teren, timp în care a marcat 22 de puncte (2 5/6, 3/4 3/4, 3/4 aruncări libere), a distribuit cinci pase decisive, a luat două recuperări, a interceptat mingea o dată și a executat unu. . blocaj rutier.

Hannah Gasters a adăugat 14 puncte, dar patru jucătoare din Texas au marcat cel puțin 15 puncte, conduse de Madison Booker cu 19 puncte, șase panouri, cinci pase decisive și cinci furări. Taylor Jones a înregistrat o dublă-dublă, înscriind 18 puncte și obținând 14 recuperări.

Oklahoma State are 11 victorii și șapte înfrângeri în acest sezon, menținându-se pe locul șapte în Conferința Big 12. Ei se vor confrunta joi seară cu Universitatea din Cincinnati.