Un impresionant Cirstea l-a trimis pe Rybakina, cap de serie, la o ieșire la US Open

NEW YORK (Reuters) – Puterea română Sorana Cristea a doborât vineri, a patra cap de serie de la US Open, Elena Rybakina, cu o victorie palpitantă cu 6-3, 6-7 6-4, ajungând pentru prima dată în turul al patrulea la Flushing Meadows. în cariera ei.

Cîrstea a avut un început solid, depășind-o pe fosta campioană de la Wimbledon Rybakina în al patrulea joc al setului de deschidere, iar veterana numărul 30 mondial a continuat să dicteze puncte de la mijlocul terenului, în timp ce a preluat conducerea devreme în întâlnire.

Tânăra de 33 de ani, care pierduse ambele meciuri anterioare împotriva lui Rybakina, născută în Moscova, a revenit la începutul setului al doilea, dar a pierdut imediat serviciul, în timp ce adversara ei a revenit cu niște lovituri de teren puternice.

Rybakina, vicecampioana la Australian Open, nu a reușit să transforme două puncte de set la 6-5 și a irosit încă două șanse de a egala în tie-break înainte de a-și termina treaba cu un câștigător încrucișat, spre bucuria lui Louis Armstrong. Mulțimea curții.

Dar Cirstea s-a poziționat să preia conducerea decisivă și a luat conducerea cu 4-1 înainte de a ocoli o revenire târzie a lui Rybakina și a încheia meciul cu o pauză decisivă de serviciu după o dublă greșeală a adversarei ei.