Victoria generală pentru turul de ciclism basc plin de cascade merge către Spania | Ciclism

Victoria generală pentru turul de ciclism basc plin de cascade merge către Spania |  Ciclism

Turul Bascilor s-a încheiat sâmbătă, cu câțiva motocicli de top răniți. Câștigătorul general al Turului Velo a fost Juan Ayuso, în vârstă de 21 de ani (Echipa Emiratele Arabe Unite). Rein Taaramäe (Intermarche – Wanty) a ocupat locul 73.

În etapa finală, care s-a extins pe o distanță de 137,8 kilometri, trio-ul spaniol, condus de Carlos Rodriguez (23 de ani) (Ineos Grenadiers), a obținut o triplă victorie care i-a încântat pe suporterii echipei gazdă.

Imediat după, Ayuso a trecut linia de sosire, devenind primul câștigător general spaniol de la victoria lui Ion Izaguirre în 2019. Ayuso a primit și premiul Cel mai bun tânăr călăreț.

Coechipierul lui Ayuso, Marc Soler, a terminat pe locul al treilea, la 41 de secunde de câștigător.

Dane Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), care a devenit lider general după o cădere puternică în etapa a patra, a început testul final cu un avans de patru secunde față de Ayuso, dar în cele din urmă a pierdut în fața spaniolului cu 41 de secunde. Skjelmose a terminat al treilea la general în spatele lui Ayuso și Rodriguez.

Ren Tarami a terminat pe locul 75 în etapa finală, pierzând în fața câștigătorului cu 14 minute și 29 de secunde. Estonia a urcat pe locul 73 în clasamentul final (+24,07).

Spaniolul Alex Aranburu (Movistar Team) a câștigat punctele. Locul doi i-a revenit Ayuso, iar al treilea a fost francezul Romain Gregoire (Groupama – FDJ). Echipa emiratelor a câștigat primul loc în competiția pe echipe.