Echipa națională feminină de handbal a Estoniei și-a învins vecinul din nord într-un meci de antrenament

În meciul care a început cu egalitate, Estonia Polina Gorbachova a ridicat scorul la 7:7 în minutul 13. Finlandezele au reușit să lupte cu noi în condiții egale pentru câteva momente, dar apoi esteonca mai în vârstă și mai experimentată. femeile și-au arătat superioritatea și până la finalul primei reprize erau deja în frunte.19:13 Mulțumită celor cinci goluri marcate de surorile Anastasia și Inga Bushina.

Repriza a doua a fost într-adevăr o chestiune de pregătire pentru Estonia. Un total de 12 jucători și-au pus mâna albă de partea noastră. Alina Simacheva a ajuns la 28:20 la jumătatea perioadei. La finalul meciului, estoniene au obținut o victorie puternică cu un scor de 36:24. Gorbachyova, Maria Treman și Laura Karner au fost marcatorii zilei cu cinci goluri. Pe partea finlandeză, Amanda Karin, care joacă în Suedia, a răspuns cu nouă lovituri.

„Am încercat să jucăm cu multe formații diferite astăzi și este bine să spunem că multe dintre ele au funcționat. Pe partea mai negativă, trebuie să subliniem erorile tehnice pe care adversarii le-au exploatat rapid. „Există și un motiv pentru care finlandezii marchează atât de multe goluri pentru noi.”

Și deja mâine, aceleași echipe feminine se vor întâlni din nou la Arocula. După cantonamentul din acest weekend, părțile tinere se vor aduna, iar în Estonia, femeile vor juca cu echipele de tineret vinerea viitoare la Tapa, unde va avea loc cantonamentul de tineret.

Meciurile echipelor feminine din acest weekend:
06.04 17:00 în Sala Sporturilor Arukola Estonia – Echipa națională de tineret a Finlandei 36:24 (19:13)
07.04 12:00 Echipa națională de tineret Estonia – Finlanda în sala de sport Arukola