A existat un câștigător surpriză în sprintul masculin, trei estonieni au trecut în urmărire | Biatlon

A existat un câștigător surpriză în sprintul masculin, trei estonieni au trecut în urmărire |  Biatlon

Francezul Eric Perrault a câștigat cursa de sprint de 10 km masculin la etapa Cupei Mondiale de biatlon din Soldier Hollow, SUA. Ca cel mai bun estonian, Kristo Simmer a ocupat locul 18.

Beirutul în vârstă de 22 de ani, care a obținut prima victorie de etapă a carierei, a completat impecabil ambele poligonuri și a terminat înaintea coechipierului său Emilian Jacquelin (2), care a terminat pe locul al doilea cu 3,9 secunde. Francezii au fost urmați de norvegianul Johan Olaf Butten (0; +11,3), care a avut cea mai bună cursă din cariera sa.

Norvegiana Sturla Holm Lagrid (+12,9), campioana mondială la această disciplină, s-a clasat pe locul patru, și a primit un tur de penalty. Sebastian Samuelsson (0; +16,3), Campbell Wright (1; +20,0), Taraje Boe (2; +21,6), Tommaso Giacomel (2; +30,8), Vettel Sjastad Christiansen (1; +32,9) și Johannes Kuhn (1) ); +33,4).

Liderul general al seriei MK, Johannes Thingnes Bö, a terminat pe locul 17. Norvegianul a ratat până la patru lovituri și a pierdut în fața câștigătorului în 58,1 secunde. Christo Simmer (+59,2) se află în spatele lui Bö, adică pe locul 18, care a parcurs turele cu foaia curată.

Locul 44 Rene Zahkneh (2; +1.55,7) și locul 48 Jakob Kolbin (1; +2.01,0) au ajuns duminică la cursa de urmărire. Raido Runkle a terminat pe locul 74 cu patru greșeli (+2.37.5).

În general, Johannes Thingnes Bö continuă să conducă cu 902 puncte. El este urmat de colegii săi Tärje Bo (855 p.) și Johannes del Skiddal (795 p.). Christo Simmer (23 de puncte) este pe locul 64, iar Rene Zahkneh (14 puncte) este pe locul 74.

READ  Mala și-a oprit numele în lotul Tonga pentru Cupa Mondială de Rugby

Înainte de competiție:

În total, pe lista de start sunt exact o sută de schiori de biatlon, printre care estonienii Rene Zahakna (nr. 11), Christo Simmer (57), Raido Runkle (65) și Jakob Kolbin (90), care participă pentru prima. timp individual în seria MK.

Sprintul este disciplina de biatlon în care superioritatea masculină norvegiană a fost zguduită cel mai mult în acest sezon. Mașina germană Benedikt Doll a reușit să facă acest lucru de două ori – la Lenzerheide și Oberhof – iar compatriotul Philipp Neurath a câștigat etapa de deschidere la Östersund.

Cu toate acestea, Tarjei Bö a ocupat primul loc la Hochfilzen, iar Vetle Sjaastad Christansen a fost cel mai bun la Ruhpolding.

La Nove Mesto WC, a fost una dintre cele două distanțe individuale, unde bărbații norvegieni au avut o victorie triplă: Sturla Holm Lägreid a ocupat primul loc, Johannes Thingnes Bö a ajuns pe locul doi, iar Vetle Sjaastad Christansen a ajuns pe locul trei.