Apărând-o pe campioana Paula Badosa, Maria Sakkari ajunge în semifinalele Indian Wells

Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Spaniolă Paula Badosa și grecoaica Maria Sakkari și-au câștigat meciurile din sferturile de finală pentru a trece în ultimele patru la BNP Paribas Open de la Indian Wells, California.

Badosa, campioana apărătoare și nr. 5 semințe, a doborât nr. Cap de serie 21 Veronika Kudermetova din Rusia 6-3, 6-2. Sakkari, cap de serie a șasea, a primit-o de Elena Rybakina din Kazahstan, numărul nr. 17 sămânță, 7-5, 6-4.

Badosa și Sakkari se vor lupta într-un meci de semifinală la Indian Wells, în timp ce nr. Cel de-al treilea cap de serie Iga Swiatek din Polonia va juca cu nr. 24 de semințe Simona Halep a României în celălalt.

Badosa a servit cinci ași și nu a fost niciodată întreruptă în drum spre o victorie de o oră și 23 de minute.

Sakkari a avut șase ași față de patru ai lui Rybakina, dar ea a câștigat cu apărarea. Ea a salvat patru din cinci puncte de break, transformând și trei din șase ocazii de a sparge Rybakina.

Rybakina a mers înainte cu 4-1 în primul set, când Sakkari a pierdut primul serviciu. Ea a rămas și nu a lăsat niciodată adversarul ei să o rupă tot restul drumului.

„Cred că am avut un început dur”, a spus Sakkari. „Am fost puțin nervos. Dar apoi am avut încredere în jocul meu. Știam că dacă i-aș putea rupe spatele, aș reveni în meci. Am făcut multe mingi după ce am fost 4-1 în jos, mi-a oferit o șansă bună de a reveni în meci. Văd că sunt de fapt foarte calm și foarte încrezător că este doar o pauză.”

-Media la nivel de câmp

READ  Urmăriți meciul Manchester United împotriva Liverpool - Transmisie live pe internet și informații TV internaționale - Liverpool FC