Arsenal, care a intrat în vacanța de iarnă ca doi bărbați, s-a redus la cinci băieți când s-au întors – Soccernet.ee

Pauza de iarnă a Premier League a prelungit runda actuală pe parcursul a două weekend-uri, dar Arsenal poate fi foarte mulțumit de revenirea lor dintr-o scurtă pauză. Candidatul la titlu, care s-a poticnit prost în ultimele runde, a repus căruța pe drumul cel bun cu o victorie impresionantă cu 5-0 în fața Crystal Palace.

Înainte de pauză, Arsenal a câștigat doar unul din șapte meciuri din întreaga ligă, inclusiv o victorie, un egal și trei înfrângeri în ultimele cinci meciuri din ligă. Așa că victoria era nevoie cu disperare pentru a rămâne pe drumul către titlu, iar când fundașul central Gabriel a deschis scorul cu o lovitură de cap dintr-o lovitură de colț după doar zece minute de joc, startul era în curs. Un alt gol a venit dintr-o lovitură de colț a lui Bukayo Saka, iar un autogol al portarului Palatului Dean Henderson a pus capăt haosului în fața porții.

David Raya, care s-a aflat între stâlpii porții Arsenal, a trebuit să-și facă partea la sfârșitul primei reprize, precum și la începutul celei de-a doua, dar în minutul 59 s-a transformat în gol. Deschiderea rapidă a spaniolului i-a găsit pe atacatori singuri împotriva unui singur fundaș, Gabriel Jesus a centrat și Leandro Trossard a marcat pentru a treia oară. Rezultatul a fost penibil pentru Palace în minutele suplimentare, Gabriel Martinelli a marcat două goluri în mai puțin de două minute.

În clasamentul ligii, Arsenal are 43 de puncte, cu două puncte mai puțin decât liderii Liverpool și același număr decât campionul-apărător, Manchester City, dar ambii au jucat mai puține meciuri decât capitala. Liverpool se deplasează la Bournemouth duminică seara, în timp ce City nu va juca următorul meci din ligă până în ultima zi a lunii ianuarie.

Arsenal – Crystal Palace 5:0 (2:0)
11. Gabriel Magalhaes, 37.A.F. Dean Henderson, 59. Leandro Trossard, 90+4, 90+5. Gabriel Martinelli

READ  „Foarte mândru”: reacția Sports World la retragerea lui Osaka din French Open