Fiul risipitor se întoarce învingător acasă, iar Minyan părăsește terenul din cauza abuzurilor rasiste – Soccernet.ee

Roma, care a scăpat recent de antrenorul Jose Mourinho, a început domnia legendei clubului Daniele De Rossi cu o victorie cu 2-1.

Gazda Roma a marcat ambele goluri în prima repriză, când Stephan El Shaarawy, după un filigran, a trecut mingea pe lângă Romelu Lukaku în minutul 19. Şase minute mai târziu, Lukaku a trimis o centrare în suprafaţa de pedeapsă, pe care El Shaarawy i-a trimis-o lui Lorenzo Pellegrini. , care a degajat mingea în cușcă.

Avantajul de două goluri al gazdelor a durat mult timp. În minutul 66, Diego Llorente a provocat o lovitură de pedeapsă pe care Milan Djuric a executat-o ​​din plin peste transversală. Zece minute mai târziu, Verona a reușit să egaleze cu un șut de la distanță lung al lui Michael Folorunsho, dar fluierul final a confirmat a noua victorie a Romei, avansând temporar pe locul șapte.

În confruntarea cu Udinese și Milan, momentele marcante ale primei reprize au început după o jumătate de oră. În minutul 31, Theo Hernandez a jucat peretele de blocare cu Rafael Leao, după care francezul a trimis o centrare scăzută din stânga, pe care Olivier Giroud i-a trimis-o lui Ruben Loftus-Cheek, care a tras mingea în plasă.

După golul de lider al lui Milan, meciul a fost oprit aproape zece minute, deoarece Mike Maignan, care acționa în fața secției de suporteri ai Udinese, a fost supus unor insulte rasiste, după care portarul Milanului a informat arbitrul că nu este de acord. Pentru a continua meciul, s-a plimbat cu coechipierii spre vestiar. Cu toate acestea, Minyan a decis să revină la un moment dat și meciul ar putea continua.

READ  România ripostează împotriva vetoului Schengen al Austriei, ȘTIE

Egalizarea gazdelor a venit în minutul 42, când Lazar Samardzic a lovit colțul din stânga jos cu un șut interior după un șut individual puternic. În minutul 62, campionul mondial 2018, Florian Thauvin, a trimis doi adversari în cafea, apoi a șutat mingea sub bară pentru a-i aduce pe Udinese în avantaj.

Dar victoria lateralului Gabriele Cioff nu a durat mult, Luka Jovic, care a intrat ca înlocuitor în minutul 75, a primit o lovitură albă în opt minute. În al treilea minut de pauză, Milan a preluat din nou conducerea, când Olivier Giroud a trimis mingea cu capul dintr-o lovitură de colț către Noah Okafor, care a marcat al patrulea gol al sezonului.

După ce a adunat 45 de puncte în 21 de meciuri, Milan continuă să ocupe locul trei, la patru puncte în spatele lui Juventus, care a jucat cu un meci mai puțin.