Atacantul convingător l-a condus încă o dată pe Tottenham, care a încheiat sezonul în minoritate, la o victorie îngustă

În desenul animat „Piraajaklubi” care a apărut și în ziarele estoniene cu ani în urmă, apare din când în când un personaj pe nume Masked Laksija. Vineri seara, la Nottingham Forest’s City Ground, Dejan Kulusevski a fost cel care a condus Tottenham Hotspur la o victorie cu 2-0. Totuși, pentru cele trei puncte, cetățenii capitalei au fost nevoiți să muncească mult degeaba, pentru că au fost nevoiți să lucreze cu zece dintre ei în ultimele 20 de minute.

La finalul primei reprize, care a fost săracă în ocazii, centrarea bună a lui Kulusevski din dreapta a fost decisivă. Internaționalul suedez, care purta o mască de protecție din cauza unei răni faciale recentă, a prins cu dibăcie mingea peste capul lui Richarlison, astfel încât brazilianului să nu-i fie greu să o îndrepte dincolo de Matt Turner. Revenind de la pauză, gazdele ar fi putut să aplice o vreme, dar bucuria unui gol de la un alt membru al naționalei Suediei, Anthony Elanga, a fost de scurtă durată – atacantul era în ofsaid când a primit o pasă înainte de a marca. .

În minutul 65, Forest și-a săpat o groapă și a fost în întregime în persoana lui Turner. Americanul a trimis o minge proastă de sub poartă, care a aterizat direct pe piciorul lui Kulusevski, iar apoi a avut greu să blocheze șutul lateralului care a avansat în fața lui. Kulusevski a trecut mingea printre degetele lui Turner și în plasă, iar scorul de 2-0 a însemnat că frâiele erau deja în mâinile lui Tottenham.

Totul s-a schimbat după doar cinci minute când Yves Bissouma l-a lovit în genunchi pe Ryan Yates cu capacele la mijlocul terenului, iar Jared Gillett, care i-a arătat inițial un cartonaș galben, a căutat un cartonaș roșu în buzunar. Aceasta este a doua suspendare a sezonului a lui Bissouma, ceea ce înseamnă că va trebui acum să rateze patru meciuri – meciurile din ligă împotriva lui Everton, Brighton și Bournemouth și meciul de cupă împotriva lui Burnley. Bissouma nu va putea juca din nou până pe 14 ianuarie pentru duelul cu Manchester United, adică va fi în afara terenului aproape o lună.

READ  Talentul vietnamez la șah câștigă argint la Campionatele Mondiale de juniori

Aceasta este o lovitură dureroasă pentru un Spurs deja răniți, plus Destiny Udoji a primit cel de-al cincilea cartonaș galben al sezonului și va fi și spectator împotriva lui Everton. Cu toate acestea, de data aceasta, au reușit să mențină avantajul și Forest s-a apropiat doar de două ori – mai întâi, Guglielmo Vicario a blocat cu piciorul o lovitură de cap de Harry Toffolo, iar în minutele suplimentare au zguduit și bara. Victoria îi menține pe Spurs pe locul cinci în clasament, în timp ce poziția șefului Forest, Steve Cooper, este amenințată după ce a câștigat doar un punct din ultimele șase meciuri din ligă. Tabela este încă la cinci puncte distanță de linia retrogradării.

Nottingham Forest – Tottenham Hotspur 0:2 (0:1)