Un loc în Liga Campionilor scapă? Athletic Bilbao pierde puncte în turul doi la rând – Soccernet.ee

Un loc în Liga Campionilor scapă?  Athletic Bilbao pierde puncte în turul doi la rând – Soccernet.ee

Athletic Bilbao a depășit un deficit pe teren propriu în Liga Spaniolă de Fotbal și s-a mulțumit cu o remiza 1-1 cu Villarreal. Ținând cont de clasament, visul lui Athletic de a avea un Campionat Regal de Euro a suferit un alt eșec.

Athletic trebuie să fie fericit pentru că prima repriză s-a încheiat la egalitate 0-0, când Villarreal a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 11, atacantul de la Villarreal, Gerard Moreno, a executat lovitura de pedeapsă și apoi a sărit în plasă, dar conform regulilor a fost. interzis și golul nu a fost numărat.

Lucrurile s-au complicat pentru Villarreal în primul minut al reprizei secunde când Santi Comisana a primit al doilea cartonaș galben și a fost nevoit să părăsească terenul. Athletic a profitat de superioritatea lor numerică la jumătatea reprizei secunde când Oihan Sunset a deschis scorul pentru a da gazdelor în avantaj. Cu toate acestea, în minutele suplimentare, Villarreal a primit un penalty pentru handbal, iar Daniel Parejo a lovit puternic transversala.

După ce a pierdut puncte în turul al doilea la rând (weekend-ul trecut a pierdut cu 0:2 în deplasare cu Real Madrid), Athletic continuă să ocupe locul cinci în clasament, dar pierde pe locul patru sau ultimul în Liga Campionilor cu patru puncte. . Până acum, Atletico Madrid deține ultimul loc în Liga Campionilor. Villarreal este pe locul nouă.

În tabel, cea mai apropiată rivală a lui Athletic este Real Sociedad, care a remizat cu 2-2 acasă cu Almería, și a pierdut cu Athletic la șapte puncte. Almería a luat conducerea în minutul 30 prin Adrian Embarba, dar Cheraldo Piqueri și Mikel Oyarzabal au făcut 2-1 înainte ca Embarba să înscrie din penalty în minutul 88 pentru a face 2-2.

READ  Conor Gallagher speră să imite ascensiunea rapidă a lui Mason Mount pe vârf

Sevilla a câștigat în deplasare cu Las Palmas cu 2-0 într-o luptă la mijlocul tabelului, Youssef Al-Nusair a marcat la sfârșitul primei reprize și Dodi Lukebakio la sfârșitul reprizei secunde. Sevilla a urcat pe locul 13 în clasament după victorie și a pierdut cu Las Palmas la trei puncte.

La coada clasamentului, Granada a încheiat o serie de 11 meciuri fără victorie pe teren propriu, cu Deportivo Alaves, grație golurilor lui Mirto Uzun și Lucas Pouille în prima repriză. Granada a remizat doar trei puncte în ultimele 11 meciuri de ligă. Granada este pe locul 19, iar Alaves pe locul 14.

rezultate:

Athletic Bilbao – Villarreal 1:1 (0:0)
67. Oyhan Sunset – 90+5. Scris de Daniel Parejo

Lovitură de pedeapsă ratată: 11. Gerard Moreno (Villarreal)
Îndepărtarea: 46. Santi Comisana (Villarreal)

Real Sociedad – Almeria 2:2 (1:1)
32. Cheraldo Becker, 59. Mikel Oyarzabal – 30, 88. Lovitură de pedeapsă. Adrian Embarba

Îndepărtarea: 87. Igor Zubeldia (Real Sociedad)

Las Palmas – Sevilla 0:2 (0:1)