Dubla Florei a marcat patru goluri în mai puțin de jumătate de oră și a crescut avantajul în fruntea clasamentului – Soccernet.ee

Liderul Premier League, FC Flora U21, a înregistrat a cincea victorie a sezonului după o înfrângere, învingând FC Tallinn cu 4:2 în deplasare. Între timp, Harjo Lajri, cel mai apropiat adept al dolardei Florei, a jucat un egal 0-0 acasă cu Tartu Wilko.

FC Tallinn a luat conducerea în minutul șapte cu un gol al lui Alexander Volkov, la care Flora a răspuns cu patru goluri în prima repriză. Remo Valdemets a marcat egalarea în minutul 12, Gregor Ruivaseb a adăugat al doilea gol în minutul 15 și al treilea în minutul 24, iar Rico Randvalli a mărit avantajul lui Flora la trei goluri în minutul 28. Albert Tarr a marcat un gol pentru FC Tallinn la jumătatea a doua jumătate, dar proprietarii Pământ nu au putut realiza mai mult.

Cu Harjo remizat cu Wilco și pierzând puncte pentru a treia oară în acest an, dubla Florei a crescut avantajul în fruntea tabelului la trei puncte. Flora ocupă primul loc cu 15 puncte, Harjo ocupă locul doi cu 12 puncte, Wilco ocupă locul trei cu 10 puncte, iar FC Tallinn ocupă locul patru cu opt puncte.

Restul meciurilor din etapa a șasea se vor disputa duminică și luni. Duminică, Tapasalo va găzdui dubla Talinei Kalev, iar Vimsi o va întâlni acasă pe Elva în aceeași zi. Turneul se încheie luni la Tallinn, unde se vor întâlni perechea FCI Livadia și Paid Linamskona.

Protocoale (de pe site-ul EJL):

Pe 13 aprilie ora 19:00 pe terenul de gazon artificial de la Complexul Sportiv Lasnamie

FC Tallinn – Tallinna FC Flora U21 2:4 (1:4)
7. Alexander Volkov, 64. Albert Tarr – 12. Remo Waldmets, 15. 24. Gregor Ruivasip, 28. Rico Randvalli

READ  Previzualizare: România vs Kosovo - pronostic, știri echipe, formații

Avertizări: 6. Fiodor Yekimov 37. David Datov
Termenii jocului: +10, vreme înnorată și ploioasă, gazon artificial în stare satisfăcătoare