Bulls termină seria de căldură, Thunder învinge Warriors în prelungiri | Baschet

Bulls termină seria de căldură, Thunder învinge Warriors în prelungiri |  Baschet

În NBA, seria de șapte victorii consecutive a lui Miami Heat s-a încheiat duminică seara, când Chicago Bulls și-a câștigat oaspetele cu 102-97. În ultimul meci al zilei, tinerele vedete ale echipei Oklahoma City Thunder au condus echipa la o victorie cu 130-123 în prelungiri în fața Golden State Warriors.

Jucând acasă, Bulls au avut un început slab al meciului împotriva Heat, cu 1:22 în patru minute și jumătate. La finalul sfertului, echipa din Chicago a reușit să reducă diferența la 12 puncte, iar în al doilea sfert a fost la două puncte, dar a rămas urmăritoare până în sfertul decisiv.

Intrând în al patrulea sfert împotriva Heat cu un avans de 76:68, Miami a mai condus de două ori cu zece puncte, dar șutul de la distanță al lui DeMar DeRozan a egalat scorul cu 1 minut și 39 de secunde rămase. Alex Caruso a tras apoi un șut pe lângă bară, dar starul de la Heat, Jimmy Butler, a egalat calm scorul în cursa care a urmat.

DeRozan a lovit o lovitură sărită cu 22 de secunde rămase, iar la următoarea posesie, Butler a lovit mingea lung, dar șutul a căzut scurt. Apoi DeRozan a lovit una dintre cele două aruncări libere, iar Heat l-a jucat din nou pe Butler, dar și acest șut de la distanță a eșuat, iar DeRozan și-a asigurat victoria pentru Bulls 102-97 (14:26, 26:24, 28:26, 34: 21). ) Câștigând cu două aruncări libere precise.

DeRozan, care a apărut ca un erou, a încheiat jocul cu 23 de puncte, patru recuperări și patru pase decisive. Alți patru bărbați din Chicago au atins cifre duble, Nikola Vucevic contribuind cu 15 puncte și opt recuperări. Butler a fost cel mai productiv pentru Heat, terminând cu 25 de puncte, iar Bam Adebayo a adăugat 24 de puncte și zece recuperări.

READ  Meciul UEFA Champions League a fost amânat din cauza acuzațiilor de rasism

Golden State Warriors au fost forțați să accepte a șasea înfrângere consecutivă duminică, când au pierdut cu Oklahoma City Thunder 123:130 (31:33, 30:18, 26:34, 30:32, 6:13) în prelungiri la Acasă. .

Războinicii, care au condus cu 18 puncte în al treilea sfert, au cedat avantajul la jumătatea celui de-al patrulea sfert, dar Andrew Wiggins a lovit un șut de la distanță cu 1,6 secunde rămase pentru a-i pune pe Warriors în sus cu trei puncte. anul trecut ProiectA doua alegere, Chet Holmgren a prins mingea în colț la următorul atac și a lovit un șut pe lângă viraj pentru a trimite jocul în prelungiri la 117:117.

În prelungiri, Thunder s-a bazat pe canadianul Shai Gilgeous-Alexander, care a condus singur pe Warriors cu 8-3. În plus, a blocat și una dintre șuturile de la distanță ale lui Stephen Curry, iar Thunder a obținut în sfârșit o victorie cu 130-123.

Gilgeous-Alexander a terminat cu 40 de puncte și a adăugat șapte recuperări, șase pase decisive, două furturi și două blocaje. Holmgren a contribuit cu 36 de puncte, zece recuperări și cinci pase decisive, împreună cu două furturi și două blocări.

Andrew Wiggins a marcat 31 de puncte pentru Warriors, Stephen Curry a adăugat cinci șuturi de la distanță lungă și a terminat cu 25 de puncte și șapte recuperări.