Campioana în curs, recuperându-se rapid din șoc, îi are pe germani să doarmă departe de casă – Soccernet.ee

În Liga Campionilor Feminin a început turul doi de meciuri, iar pe lângă clubul campion și expertul seriei competiționale, reprezentanta Norvegiei își continuă foaia liberă.

Barcelona, ​​care a câștigat titlul sezonul trecut în primăvară, a pierdut în deplasare cu Eintracht Frankfurt în minutul 43, când lovitura puternică de cap a Laurei Frejang a zburat în plasă între picioarele Sandrei Banos. Însă echipa catalană nu a avut de ce să intre în panică, pentru că la începutul celui de-al doilea trei sferturi de oră, raportul de putere a fost egalat.

În minutul 48, golul lui Salma Baraluelo a deschis calea Barcelonei, pe care a început să o urmărească cu hotărâre. După 11 minute, Mariona Caldente a adus oaspeții în avantaj cu 2-0 după o lovitură de colț, marcând al 100-lea gol din cariera ei profesionistă, iar în minutul 62 Baraluelo a mărit avantajul la trei goluri.

Barcelona, ​​care a pierdut o singură dată în faza grupelor anul trecut, continuă în acest sezon în prima grupă fără a pierde, iar apoi îl vizitează pe suedezul Rosengard, care încă nu și-a deschis numărul de puncte. Cu o victorie și o înfrângere, Eintracht și Benfica se vor întâlni în noua rundă.

În grupa a doua, Lyonul Franței l-a învins pe St. Bolten 2:0, și Brann din Norvegia, care a reușit să o învingă pe Slavia Praga cu un gol marcat în prima repriză. După runda a treia, foaia goală a fost distrusă pentru una sau ambele echipe, deoarece Lyon îl găzduiește pe nou-venitul expert Bran în sala casei.