Cupa Mondială: Indian Ganemat a câștigat o medalie de bronz la Femei Skeet

New Delhi: Indianul Janimat Sikhon a câștigat medalia de bronz la proba feminină de skeet, în timp ce Gorgawat Khanjura a terminat al șaselea la categoria masculină la Cupa Mondială de pe stadionul de tragere Dr. Karni Singh duminică.

Janimat, în vârstă de 20 de ani, a obținut 40 de puncte din 60 de lovituri în finală pentru a termina pe locul trei, în spatele Zoya Kravchenko din Kazahstan, care a câștigat argintul, în timp ce britanicul Amber Hill a câștigat aurul.

„Obiectivul meu a fost să ajung în finală și să finalizez podiumul.” „Sunt încântat să câștig medalia de bronz în Cupa Mondială a Cupei Seniori pe teren”, a spus Janemat într-o interacțiune post-meci cu mass-media.

Amber, 23 de ani, și Zoya, 21 de ani, fiecare a egalat cu 51 de puncte la finalul ultimelor 60 de runde. În loviturile de pedeapsă, Amber a împușcat patru pentru a lua argintul, în timp ce Zoya a marcat trei.

Kartiki Singh Shakkawat, în vârstă de 19 ani, al doilea indian din luptă, a concediat 32 pentru a termina pe locul patru în finală. Românca Roxana Sofia Miklos (30 de ani) a obținut 22 de puncte pentru a termina pe locul cinci, în timp ce poloneza Natalia Szamerij (29 de ani) s-a clasat pe locul șase cu 14 puncte.

La proba masculină de skeet, competiția a fost mai intensă. Danezul Jesper Hansen a avut norocul să supraviețuiască loviturilor de pedeapsă în runda preliminară pentru a rămâne în cursa pentru o medalie. A fost aproape impecabil în ultimele 60 de lovituri, după ce a ratat doar două goluri pentru a câștiga medalia de aur.

Emirati Saif bin Fetais a câștigat argintul cu 51 de puncte, în timp ce Al-Attiyah Nasser Al-Qatari, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice din 2012, a obținut 44 de puncte pentru a câștiga bronzul.

READ  Jucătorul de tenis de masă estonian a câștigat un turneu prestigios în Finlanda | tenis de masa

Khanjura, în vârstă de 26 de ani, cel mai tânăr dintre toți trăgătorii din finală, a avut un început prost. Pe măsură ce meciul a progresat, el nu a mai putut să-și revină. S-a clasat pe locul șase cu un total de 17.

Anterior, în runda preliminară, a avut loc o luptă intensă între primii opt trăgători pentru un loc în finală. Doar primii șase trăgători s-au calificat în runda finală, Medalia.

A avut loc un schimb de focuri între Qatari Nasser Al-Attiyah și Rashid Hamad (Qatar). Ambii trăgători au împușcat 123 în calificare. La egalizare, Attia a tras 2, învingându-l pe Hamad, care a marcat 1 pentru a conduce terenul.

Angliarul Karl Frederick Kelander și Emirati Saif Bin Fattis au înscris 122 în rundele de calificare. În lovitura de egalizare, Kelander l-a învins pe Fotis cu 4-3.

Pe scară, patru trăgători, printre care indianul Mayraj Ahmed Khan, Khanjura și Hansen, au tras 121/150 în runda preliminară. Deoarece există doar două poziții finale în care patru trăgători au tăiat efectiv, au existat focuri încrucișate între cei patru trăgători.

La egalizare, Hansen a marcat 10 goluri pentru a rămâne pe locul cinci, în timp ce Khanjura a marcat 9 pentru a termina pe locul șase. Khan nu a fost norocos, deoarece a ratat finala, deoarece a lovit 7 pentru a termina pe locul șapte. Cipriotul Demetris Constantino a lovit 121 în runda preliminară, dar a terminat pe locul opt după o lovitură de pedeapsă.

Terenul a fost extrem de competitiv, opt jucători tragând 120 în runda de calificare, inclusiv pakistanezul Osman Chand, care a terminat pe locul 15.

Angadvir Singh Bajwa, câștigătorul mizei olimpice de la Tokyo, a obținut 117 puncte pentru a termina pe locul 19.