Derby-ul Dybala s-a ridicat la înălțimea așteptărilor, la egalitate cu alb-negru pentru cel mai lung meci – Soccernet.ee

Așa cum era de așteptat înainte de meci, confruntarea dintre Juventus și Roma, sau derby-ul Paulo Dybala, a fost competitivă și strânsă. Când a sunat fluierul final, bărbații lui Juventus și-au ridicat mâinile spre cer jubilați, înregistrând o victorie simplă, dar destul de solidă, cu 1-0.

Meciul etapei a 18-a a Ligii Italiei de pe Juventus Stadium a început cu teamă pentru echipa gazdă. Brian Cristante a reușit să sute dintr-o poziție bună în minutul al patrulea în timpul confuziei în fața porții gazdelor, dar din fericire pentru Bătrână, mingea a lovit bara.

Totuși, oportunitatea apărută în primele minute nu a fost cea mai bună din prima repriză. Juventus a câștigat acest premiu în minutul 43, când Filip Kostic a reușit să încerce din suprafața de pedeapsă după o aruncare lungă de la margine. Șutul sârbului a zburat pe lângă portar și a fost pe drum spre poartă, dar în ultimul moment a intervenit fundașul Romei Ivan Ndika, care a pus capul în fața mingii în timp ce se afla pe linia porții. Scorul a fost 0:0 la finalul primei reprize.

Juventus, mai ascuțită decât rivalii, a trecut în avantaj în minutul 49. Kostic i-a pasat lui Dusan Vlahovic, aflat în suprafața de pedeapsă, care a continuat cu călcâiul înapoi către Adrien Rabiot. Mijlocașul francez a rezolvat problema decisiv și și-a pus echipa în frunte.

Juventus a fost aproape de a înscrie al doilea gol în minutul 84. Alb-negrii au fugit într-un contraatac condus de Federico Chiesa. Chiesa a transportat mingea în suprafața de pedeapsă din partea stângă și a trecut-o în fața porții, unde Weston McKennie a șutat cu precizie de portarul Rui Patricio.

READ  Învinge-l pe Alcaraz Cu siguranță, Djokovic are șansa să facă istorie în finală

Din tabăra romilor, Paulo Dybala, în vârstă de 30 de ani, a fost poate cel mai memorabil. Dar de unde vine numele Dybala Derby? Argentinianul s-a alăturat Bătrânei Doamne în 2015 și a reprezentat clubul din Torino în alb-negru timp de șapte ani. În 2022, s-a alăturat romilor.

Învingătoarea Juventus ocupă o poziție bună în clasamentul Ligii Italiei cu 43 de puncte. După ce liderii Inter Milano au egalat vineri cu Genoa cu 1-1, Juventus este la două puncte de lider. Roma ocupă locul șapte cu 28 de puncte după 18 runde, la cinci puncte de primul loc.

Juventus – Roma 1:0 (0:0)