Mai Narva a terminat Campionatul Mondial Blitz pe locul 16 | şah

Mai Narva a terminat Campionatul Mondial Blitz pe locul 16 |  şah

Sâmbătă, linia a fost stabilită pentru Campionatele Mondiale Thunderbolt de la Samarkand, Uzbekistan, unde cel mai bun jucător al Estoniei Mai Narva a terminat pe locul 16. Valentina Junina și Magnus Carlsen au devenit campioni mondiali.

Narva, care a terminat acum câteva zile pe locul 12 la Cupa Mondială de patinaj viteză, a adunat un total de 10,5 puncte în turneul de patinaj viteză de două zile și 17 mini-meciuri, ceea ce a fost suficient pentru locul 16.

Narva a început turneul cu două victorii consecutive și după o înfrângere a mai avut o serie de trei victorii consecutive, după care avântul a încetinit puțin – în următoarele cinci meciuri, au avut trei egaluri și două înfrângeri. Deși Narva nu a participat în final la meciul de seniori, a încheiat turneul cu două victorii consecutive.

Valentina Junina, jucând sub steag neutru, a devenit campioana mondială feminină, câștigând 14 puncte în timpul turneului. Era cel de-al doilea ei titlu de Cupă Mondială, Junina devenind ultima dată campioană mondială la fulger în 2012, dar ea a mai câștigat alte două medalii de argint între timp. Elvețiana Alexandra Kosteniuk s-a clasat pe locul al doilea cu 13,5 puncte, iar chinezoaica Jenner Zhu s-a clasat în primele trei cu 12,5 puncte.

Câștigătorul categoriei open a fost nimeni altul decât norvegianul de 33 de ani Magnus Carlsen, care a devenit și campion mondial la cel mai rapid turneu. Acesta este al șaptelea titlu de Campionat Mondial Blitz al norvegianului.

READ  Tenis: Coco Gauff acasă la SUA vs Austria în Cupa Billie Jean King - Omni Sports - Sport

„Mă simt ușurată și epuizată. Nu a fost o zi ușoară. Am simțit că alerg cu adrenalină toată ziua. Dar până la urmă, a fost greu pentru toată lumea și nimeni nu a mai jucat cel mai bine. Trebuia doar să supraviețuiesc meciul cu o marjă mare”. „Sunt fericit că am reușit să o fac”, a spus campioana mondială după încheierea turneului.

Carlsen a adunat un total de 16 puncte în turneul de 21 de meciuri, în fața lui Daniil Dubov (15,5 puncte) și Vladislav Artemjev (15 puncte) care joacă sub drapelul național.