După ce a pierdut șase puncte de meci, Dimitrov a reușit în sfârșit să-l învingă pe Medvedev Tenis

După ce a pierdut șase puncte de meci, Dimitrov a reușit în sfârșit să-l învingă pe Medvedev  Tenis

Tenisul bulgar Grigor Dimitrov (locul 17 ATP) și-a încheiat seria de trei înfrângeri consecutive față de numărul trei mondial, Daniil Medvedev, când l-a învins pe rus în turul doi al Masters de la Paris cu 6:3, 6:7 (4), 7:6. (2).

În al treilea set, Dimitrov a avut de folosit patru puncte de meci la 5:3 și alte două puncte de meci la 6:5, iar Medvedev a salvat totul și a dus meciul la departajare. Rupe cravata‘i, căci bulgarul a luat conducerea cu 5-0 și nu a lăsat niciodată drumul.

Dimitrov, care a servit opt ​​ași, a făcut 47 de ași și a făcut 20 de erori neforțate, iar Medvedev, care a făcut tot atâtea erori, a făcut 22 de ași. Numărul 17 mondial a salvat nouă din cele 12 puncte de break ale lui Medvedev.

Tot cu șase zile mai devreme, Dimitrov a câștigat primul set în meciul masculin, dar apoi a fost nevoit să recunoască superioritatea lui Medvedev. Cu victoria de marți, Dimitrov a încheiat o serie de trei înfrângeri în fața lui Medvedev.

Jucătorul bulgar a fost întrebat în conferința de presă de după meci cum a reușit să revină după ce a pierdut punctele de meci. „Este foarte greu. Trebuie doar să accepți, nu e nimic de făcut. Acest moment s-a încheiat. Trebuia doar să fiu în joc și să îmi creez noi șanse”, a spus Dimitrov.

Stefanos Tsitsipas, clasat pe locul șase în lume, l-a învins pe Felix Auger-Aliassime (locul 19 în ATP) cu 6:3, 7:6 (4), iar Tommy Paul, pe locul al doisprezecelea, a fost nevoit să cedeze olandezului Boteach van de Zandschulp, 6:4, 2:6 și 6:3 superioritate.

READ  Sania Mirza și Christina Machali s-au calificat în sferturile de dublu feminin din Cleveland