Șoc: Echipa din divizia a treia scoate Bayern din cupă în prelungiri – Soccernet.ee

A fost o mare surpriză în Cupa Germaniei, întrucât Saarbrücken, care joacă în divizia a treia, a reușit să învingă acasă pe Bayern Munchen. Golul victoriei 2:1 a fost marcat în al șaselea minut suplimentar. Un total de șapte cluburi din Premier League au retrogradat din turul doi al Cupei Germaniei după 16 meciuri.

Bayern a început jocul într-un mod oarecum previzibil, Thomas Müller i-a pus în avantaj în minutul 16. Cu toate acestea, Saarbrücken a obținut egalarea în minutele suplimentare ale primei reprize, spre bucuria suporterilor gazdelor, Patrick Sontheimer a fost precis. După ce l-a odihnit pe Harry Kane, Thomas Tuchel nu a avut de ales decât să-i aducă pe Gamal Musiala, Serge Gnabry și Kingsley Coman pentru a aduce atacul împreună în ultima jumătate de oră, dar nici asta nu a ajutat. Mulțimea adunată la Ludwigsparkstadion a fost încântată de fundașul stânga Marcel Gaus, care a încheiat un contraatac rapid în minutul șase al prelungirilor cu un șut bine plasat.

Clubul Saarbrücken a fost fondat în urmă cu 120 de ani și a jucat în diferite ligi germane, dar după cel de-al Doilea Război Mondial, Saarland a rămas parte a Franței, iar francezilor nu le-a plăcut ca clubul local să participe la ligile germane. Deci, între timp, Saarbrücken a jucat în Liga a II-a franceză, dar celelalte cluburi aparținând ligii l-au votat să plece și de acolo. În 1952, Germania a revenit la sistemul de ligă.

Echipa Saarland, formată în principal din jucători de la Saarbrücken, a încercat apoi să ajungă în finala Cupei Mondiale din 1954 sub căpitanul celebrului Helmut Schön, învingând Norvegia în grupa de trei membri, dar nu a reușit să ajungă în Germania de Vest. De asemenea, a fost singura dată când Saarland a încercat să ajungă la turneul final cu o echipă separată, deoarece mai târziu a jucat din nou ca parte a Germaniei de Vest.

READ  Sibol Mobile Legends mătură prima rundă a calificărilor IESF

Când Bundesliga a fost creată în 1963, Saarbrücken a fost printre cei invitați să se alăture ligii, în ciuda nemulțumirii multor rivali. Au retrogradat imediat din Premier League, iar de atunci s-au întors în 1976, 1986 și cel mai recent în 1993, dar au retrogradat întotdeauna rapid de acolo. Sezonul trecut, Saarbrücken a terminat pe locul cinci în a treia cea mai puternică ligă, dar începutul acestui sezon a fost în spatele gardului – în competiția cu 20 de echipe, ei sunt doar pe locul 15 în clasament.

Surprizele din turul doi al Cupei Germaniei au început cu adevărat marți seara, când campioana în curs RB Leipzig a pierdut cu 0-1. Wolfsburgile. Berlin Union a scăzut și cu 0:1 în clasamentul Ligii Germane StuttgartNou venită IL și Bundesliga au pierdut Heidenheim în deplasare cu scorul de 1:3 Mönchengladbach Borussiadacă. Cu toate acestea, Colin a trebuit să-și recunoască afilierea la Premier League KaiserslauternI 3:2 excelează.

Una dintre cele mai mari surprize a fost jocul la nivelul Ligii 4, liga regională FC Homburg Acasă, 2:1, clubul Greuther Fürth din Liga 1. HSV A fost mai bine decât Bielefeld Arminia după loviturile de departajare, Unterhaching a mers în prelungiri și Fortuna Dusseldorf meci, dar acolo oaspeții de la Düsseldorf au marcat trei goluri fără răspuns și au câștigat în final cu scorul de 6:3 la tenis. Carol Mets și Sf. Pauli Dar au învins Schalke cu 2:1 în prelungiri.

READ  West Ham United vs FCSB - Tot ce trebuie să știți

Miercuri seara a asigurat progrese în confruntarea dintre cluburile din Premier League engleză Dortmund BorussiaCeea ce a fost mai bun decât Hoffenheim cu scorul de 1-0. Cu toate acestea, Freiburg a trebuit să recunoască că a jucat în prima ligă PaderbornI 3:1 excelează. Mainz, care joacă și în Bundesliga, a pierdut cu 0:3 după ce a fost retrogradat în clasamentul de vară. Hertha Berlincel. Leverkuzny Bayer Bate Sandhausen 5:2 și Frankfurt Eintracht 2:0 Köln Victoria.

A fost nevoie de prelungiri în două dueluri între cluburile din Premier League. NürnbergAtacantul Felix Lokemper a egalat scorul în al cincilea minut al prelungirilor și a marcat o învingătoare cu 3:2 împotriva lui Rostock Hansa în minutul 99. Magdeburg Cu toate acestea, Kiel-Holstein a fost învins la penalty-uri.