Mistra a învins-o pe FC Riga în Liga Baltică de handbal

În meciul Baltic Handbal League desfășurat sâmbătă, Mistra s-a confruntat cu ASK Zemessardze/LSPA și a câștigat cu 32:25 (14:12) FC Riga.

Golurile lui Karl-Erik Uyibo, Martin Johansson și Martin Neirot l-au adus pe Mistra cu 3-0 în avantaj în minutul al treilea. Adversarii au avut voie să înscrie abia înainte de minutul patru, dar deja în minutul zece, Mistral a fost nevoit să caute egalarea. Minutul 28 a fost punctul de cotitură într-un joc strâns, când Mistra a luat conducerea cu 3-0 la 14:12 în prima repriză.

Repriza secundă s-a desfășurat și ea într-un ritm echilibrat. Mistra și-a mărit treptat succesul – au luat imediat un avantaj de trei goluri, iar în minutul șapte a fost obținut și un avantaj de patru goluri din poarta lui Lisi. Clubul estonian nu a cedat conducerea, iar Mistra a obținut o victorie cu scorul de 32:25.

Cei mai productivi jucători Mistra sunt Caspar Leys cu șapte goluri și Martin Johansson cu șase goluri. Renars Grebennikovs a fost cel mai bun marcator al echipei adverse cu opt goluri.

„Meciul a început așa cum era planificat, apărare și contraatac bune, dar în afară de asta pauzăDupă ceva timp, ne-am mai liniștit puțin și agresiunea a dispărut. Au reușit să miște mingea mult cu linia lor tânără de apărare și să creeze situații bune, iar încrederea lor a crescut. „Odată am fost într-un șanț”, a spus Lees.

„Începutul reprizei secunde a fost, de asemenea, politicos, dar la un moment dat a fost din nou o maree mică, iar avantajul sigur de cinci goluri a dispărut după două goluri. Am putut să ne impunem experiența și puterea în asta. „O secundă de asemenea, și până la urmă am obținut o victorie obligatorie”, a comentat golgheterul Mistra. „Mâine, dă doar o încărcătură pozitivă și trebuie să mergem să-l învingem și pe Servette. Alte idei nu poti avea aici. Trebuie să fii la nivelul tău și să le suprimi cele mai bune calități. — Cu siguranță va fi o luptă în casa lui Pete.

READ  Brave CF 64: Tae Kyun Kim vs. Roman Bogatov. Istorie, vremuri de luptă, cum să vizionezi pe DAZN

Duminică, Mistra o va înfrunta pe Polva Servet, care sâmbătă a învins Viljandi HC atât în ​​Liga Baltică, cât și în Campionatul Estoniei. Meciul va avea loc la sala de sport Arocola și va începe la două după-amiaza.