rar! Fundaș central 90+7. Golul din minut cu minut a salvat alergarea neînvinsă a lui Leverkusen – Soccernet.ee

rar!  Fundaș central 90+7.  Golul din minut cu minut a salvat alergarea neînvinsă a lui Leverkusen – Soccernet.ee

Neînvinsul de 44 de meciuri pentru Bayer Leverkusen, noul campion al Germaniei, era pe cale să se încheie, dar când fluierul final a sunat în meciul cu Borussia Dortmund, tabela de marcaj era încă strălucitoare, cu un egal 1:1.

Leverkusen, care și-a asigurat titlul de campionat învinzându-l pe Werder Bremen cu 5-0 în runda precedentă a Ligii Germane, a păstrat pentru o lungă perioadă de gol în fața lui Dortmund. În același timp, atât Lukas Hradecky, care a stat în poarta de la Leverkusen, cât și coechipierul său din Dortmund, Gregor Kopil, au trebuit să-și demonstreze abilitățile înalte.

În minutul 81, blocajul defensiv al campioanei era încă rupt – Niklas Volkrug a reușit cu capul centrarea lui Marcel Sabitzer cu un șut puternic de deasupra șoldului. Seria impresionantă a lui Leverkusen părea să se fi încheiat, dar oamenii lui Xabi Alonso aveau alte planuri.

Șapte dintre cele opt minute suplimentare programate pentru joc erau pe cale să expire câteva secunde mai târziu, când Florian Wirtz, cometa superstar din acest sezon, a trimis o lovitură de colț departe de poartă. Sus a urcat fundașul central Josip Stanisic, care a tras mingea în colțul din spate al porții cu o frumoasă lovitură de cap. Marea serie a lui Leverkusen continuă (acum 45 de jocuri).

Dar speranțele lui Stuttgart pentru medalia de argint, care până acum au fost egale la puncte cu Bayern Munchen, au primit o mare lovitura. O înfrângere cu 2:1 în fața lui Werder Bremen înseamnă probabil o medalie de bronz, dar speranța nu este încă pierdută – pe 4 mai, Bayern și Stuttgart se vor înfrunta într-o mare luptă pentru titluri.

READ  Nu o să mănânc eu și nici nu ți-o dau! Curățenii din subsolul Germaniei decolează cu un grup trist de opt băieți zero - Soccernet.ee