Jõhvi și Kopli au ajuns primii în semifinale în competiția de cupă de fotbal

Jõhvi FC Phoenix și FC Kopli City au câștigat miercuri seara sferturile de finală ale Cupei Estoniei la futsal.

FC Eugeva Wolves, ultima echipă din turneu, a opta echipă, au fost rivale ale JUVI FC Fenix ​​​​care au ajuns în finala competiției de cupă sezonul trecut și se află în prezent pe locul șase în Championship League. În fața a 170 de spectatori, Jõhvilians a câștigat jocul 2:0 și întregul meci 7:1. Golurile au fost marcate de Gelessi Zakharov și Alexander Krupski, iar Rasmus Ales a marcat pentru oaspeți cu patru minute înainte de fluierul final.

În cel de-al doilea meci de cupă de miercuri seară, Kopli City FC și Sillamäe FC NPM Silmet s-au confruntat, terminând primul și, respectiv, al treilea în Super League. Copley City a câștigat prima repriză cu 4-0 și întregul meci cu 8-2 în meciul disputat la Keighley's Gym.

Singura întâlnire din sferturile de finală ale cupei dintre echipe din diferite ligi va avea loc duminica viitoare, 21 ianuarie. Liderii Ligii Campionatului Tallinna FC Bunker Partner îl va înfrunta apoi pe Saku Sporting, al doilea în Premier League.

Ultima semifinalistă a competiției de cupă va fi stabilită miercuri, 24 ianuarie, când se întâlnesc echipele a doua (Viimsi FC) și a treia (Sillamäe FC NPM Silmet) ale turneului.

Meciurile decisive ale competițiilor de cupă au loc în Sala Sporturilor Jõhvi. Meciurile din semifinale sunt programate să aibă loc sâmbătă, 17 februarie, iar câștigătorul cupei va fi anunțat a doua zi.