Mistra a ocupat primul loc la turneu | handbal

Mistra a ocupat primul loc la turneu |  handbal

Înainte de întâlnirea de miercuri a naționalei masculine a Estoniei, un alt meci a mai avut loc la turneul de handbal feminin de marți, când Arukola/Mistra, care au împărțit titlurile de campionat în ultimii ani, și KPK Mella/Tallinn SK s-au întâlnit în Sala Sporturilor Arukula.

Startul meciului a fost caracteristic pentru aceste echipe feminine, iar la jumătatea primei reprize, după golul lui Curto Sasiadi, scorul a fost egal 7:7. Milla a reușit apoi să preia și să ia un avans de două goluri, dar Mistra, care juca în fața suporterilor gazde, a ajuns din urmă înainte de a merge la vestiar. Ajutați de cele șase goluri ale lui Carmen Vaixari, aceștia au luat conducerea la 14:13 la pauză.

Deși Mistra a mărit ușor diferența la începutul reprizei secunde, golul Alinei Simacheva din minutul 44 a readus scorul la 21:21. La finalul meciului, Arocula Women a adăugat un pas în apărare, iar două lovituri decisive marcate de Kim Lee Hwang le-au oferit gazdelor victoria cu scorul de 30:25. Cei mai prolifici marcatori au fost Sarr cu zece goluri și Huang cu șapte goluri. De partea Milei, Anastasia Volkova a marcat șase goluri.

„Nimic nu a fost ușor în acest sezon. Toate echipele sunt egale în turneu. Dar astăzi am reușit să ne unim în defensivă cu sfârșitul pierderii mingii și să înscriem goluri ușoare din atacuri rapide. Personal, nu am fost mulțumit de asta.” Performanța mea, mai am nevoie de timp să mă antrenez atât fizic, cât și psihic, totuși, sunt mândru de noi, pentru că deși adversarul a vrut să întoarcă jocul în favoarea lor, ne-am luptat până la final și am reușit să păstrăm două puncte acasă. . “, a comentat Maria Treman, care a revenit pe teren în urmă cu doar câteva săptămâni.

READ  După Utah, monolitul metalic a dispărut acum din România. Unde poate apărea în continuare?, World News

În continuare, pe 27 martie, SK Tapa și Mistra se vor înfrunta în Liga Campionatului Feminin. Între timp, Arocola Women va organiza turneul final al Cupei Mării Baltice feminine.