Liverpool și Newcastle au marcat o serie de goluri în repriza secundă

Prima repriză a meciului a fost plină de evenimente, dar nu s-au marcat goluri. În primul rând, Liverpool a anulat golul lui Luis Diaz în minutul 18 din cauza ofsaidului, iar câteva minute mai târziu Mohamed Salah a ratat o lovitură de pedeapsă pentru Al-Masry. Newcastle a marcat și el, dar golul lui Dan Byrne din minutul 36 a fost exclus și pentru offside după o revizuire VAR.

Golurile au început să plouă în repriza secundă. În minutul 49 al meciului, după o pasă a lui Darwin Nunez, Salah l-a pus pe Liverpool în avantaj. Deja cinci minute mai târziu, tabela de marcaj a fost din nou legată. Alexander Isak a avansat în fața portarului Liverpool Alisson și a lovit cu putere mingea de piele în plasă.

Cu toate acestea, în ultimele 20 de minute de joc, Liverpool a făcut clar. În minutul 74, Curtis Jones a marcat în plasă, iar patru minute mai târziu, Cody Jacobo a mărit avantajul pentru oamenii antrenorului Jurgen Klopp la două goluri. Sven Botman a reușit să tragă o minge în minutul 81, dar ultimul cuvânt a rămas lui Liverpool. Salah a marcat o lovitură de pedeapsă în minutul 86 pentru a câștiga marele club englez cu 4:2.

Liverpool a devenit liderul Premier League engleză cu 45 de puncte. Ei pierd cu Aston Villa cu trei puncte și cu Manchester City, care a jucat un meci mai puțin cu cinci puncte. Newcastle ocupă locul nouă cu 29 de puncte.

Un meci din Premier League va avea loc marți, iar meciul dintre West Ham și Brighton începe la ora 21:30, ora Estoniei.