Mulder a trebuit să recunoască superioritatea rusului, clasat pe locul al doilea în Egipt Tenis

Mulder a trebuit să recunoască superioritatea rusului, clasat pe locul al doilea în Egipt  Tenis

Markus Mulder (ATP-) în vârstă de 18 ani a fost eliminat din turul de deschidere a turneului de tenis ITF M15 de la Sharm El-Sheikh, Egipt, când a fost forțat să cedeze avantajul rusului Marat Sharipov (ATP), locul doi. ). 408) în turneu.

Sharipov, în vârstă de 21 de ani, nu a cedat un joc împotriva lui Mulder în primul set, iar rusul a început al doilea meci pe o serie de trei victorii consecutive. Mulder a obținut apoi prima sa victorie în meci și a schimbat victorii cu Sharipov până la finalul meciului până când rusul a câștigat cu 6:0, 6:3.

Într-un meci de 53 de minute, Mulder a lovit trei ași, dar și-a permis 11 lovituri. Estonul a comis două duble greșeli, iar Sharipov a comis una. De la primul serviciu, Mulder a obținut un punct cu o rată de succes de 48 la sută, iar adversarul său a obținut un punct cu o rată de succes de 92 la sută.

Johannes Seemann a fost, de asemenea, eliminat din luptă în turul de deschidere de miercuri, când a trebuit să cedeze britanicul George Lovhagen (ATP 352) pe locul patru, 7:5, 6:1 la Campionatul M25 de la Vale do Lobo. Portugalia.

Aceeași soartă a avut-o și Lisei Varol, care a întâlnit-o pe slovaca Laura Svatikova (pe locul 1099 WTA), care a terminat pe locul opt în runda de deschidere a turneului W15 de la Heraklion, Grecia. Svatikova nu a cedat niciun meci împotriva estoniei.

Varul mai joaca dublu cu lituaniana Claudia Poblete la Heraklion, iar Andrea Ruts, care o intalneste pe slovaca Karolina Kraemer, concureaza si ea la dublu.