Nu a fost noapte pentru estonieni sau Baskonia în Euroliga

Kotsar a intrat pe teren în prima repriză, a jucat aproape tot primul sfert (8.40), dar a primit puțină minge în atac și a marcat astfel doar două puncte. Repriza s-a încheiat la egalitate, 22:22.

La jumătatea celui de-al doilea sfert, lucrurile au amenințat să scape de sub control – Maccabi a condus ușor 41:30, dar Baskonia a reușit să tragă frâna de mână și să ia un avans de 49:47 la pauză. Kotsar a contribuit cu șase puncte în prima repriză, inclusiv un layup de pe tabla ofensivă.

Mijlocașul naționalei Estoniei a început și el a doua repriză, dar a comis rapid al treilea fault și a fost trimis pe bancă de Dusko Ivanovic. Sfertul în sine a trecut în egală măsură, dar Maccabi a câștigat cu un hat-trick și un avans de 68:67 înainte de etapa decisivă.

Kotsar a mai comis câteva faulturi în al patrulea sfert, dar a primit al cincilea fault cu 1:28 de la final și a terminat cu șase puncte. În plus, a avut un revenire și două pase decisive.

Meciul a alunecat în mâinile lui Baskonia în ultimele trei-patru minute, care nu a reușit să înscrie un singur punct de mult timp. Chima Moneke a lovit două aruncări libere cu 49 de secunde rămase, dar până atunci soții erau clari.

Maccabi a urcat pe locul patru în clasament după nouă victorii și șapte înfrângeri, în timp ce Baskonia (8-7) a căzut pe locul opt. Majoritatea echipelor nu și-au susținut încă meciul în runda a 15-a.

Rolul lui Sander Raisti de data aceasta s-a limitat la incalzirea si incurajarea coechipierilor de pe banca sa.

Din statisticile echipelor, cel mai mult iese în evidență lupta de tabel câștigată de Maccabi cu scorul de 50:35 (16:7 în atac).

READ  Cupa Mondială de Rugby: Scoțianul Xander Fagersson ar putea juca în meciul de deschidere împotriva Africii de Sud | Știri Rugby Union