Nu o să mănânc eu și nici nu ți-o dau! Curățenii din subsolul Germaniei decolează cu un grup trist de opt băieți zero – Soccernet.ee

Nu o să mănânc eu și nici nu ți-o dau!  Curățenii din subsolul Germaniei decolează cu un grup trist de opt băieți zero – Soccernet.ee

Singura întâlnire din Bundesliga de vineri seara s-a încheiat cu o mare dezamăgire atât pentru Bochum, cât și pentru Mainz, dar egalul dramatic 2-2 dintre ei a fost o bucurie pentru toți acei nepotriviți cărora le place să vadă că unele echipe nu se descurcă bine. Mai exact, egalul doi-nul dintre băieți a asigurat că înainte de weekend mai existau opt echipe în primele cinci ligi europene care nu au putut niciodată să guste bucuria câștigării unui meci de ligă în acest sezon.

Noaptea a fost deosebit de dureroasă pentru gazdă Bochum, care a condus de două ori, dar încă mai avea nevoie să vadă prima victorie a sezonului în campionat scăzând în prelungiri. La mijlocul primei reprize, Kevin Stoger a preluat conducerea dintr-o lovitură de pedeapsă și conducerea a intrat în pauză, dar apoi a intrat în scenă Kevin, fratele mai mare al naționalei Germaniei Nico Schlotterbeck.

În primul rând, a reușit cu capul șutul lui Anthony Cass din fața porții, permițând oaspeților să egaleze. Cu toate acestea, în minutul 82, părea că păcatele au fost ispășite – Schlotterbeck a șutat puternic mingea din colțul de la celălalt capăt al terenului. Cu toate acestea, Mainz a avut ultimul cuvânt. Ultimele secunde ale prelungirilor au trecut când Tom Krause a tras un șut din linia suprafeței de pedeapsă și, cu ajutorul unui recuper, mingea l-a înșelat pe portarul Bochum Manuel Reimann și a zburat în plasă într-un arc.

Un egal 2:2 înseamnă că ambele echipe vor continua fără victorie. Bochum poate arăta încă puțin mai bine, în ciuda jocului prost, pentru că aceasta era deja cea de-a cincea remiză din sezon. Prin urmare, chiar și Köln, care a obținut deja o victorie, abia se află în fața, darămite Mainz, care se află la capătul clasamentului cu trei puncte câștigate cu ajutorul a trei egaluri.

Două echipe rămân fără victorie în Premier League înaintea meciurilor din acest weekend – Bournemouth Și Sheffield United. Acesta din urmă a realizat un record negativ în runda precedentă, devenind primul club din istoria lungă a fotbalului englez care a început sezonul Premier League engleză de două ori cu un punct din nouă meciuri. Ultima dată, o astfel de „exploatare” a fost realizată recent, doar în sezonul 2020-21.

READ  Pumas încheie un an dificil cu o înfrângere record: „Fără scuză”

În acel timp, au câștigat doar două puncte în primele 17 meciuri, au gustat bucuria de a câștiga pentru prima dată în ianuarie și au fost retrogradați în sfârșit în Premier League. Bournemouth a remizat cel puțin trei dintre cele nouă meciuri, dar așteaptă și prima victorie. În același timp, pragul de supraviețuire, adică locul 17, este separat de doar două puncte și chiar de Sheffield United cu doar patru puncte.

În Italia, ambele echipe continuă și la zero. Salernitana Echipa a pierdut vineri seara cu 0-1 cu Genoa, dar cu patru egaluri este la trei puncte de zona retrogradării. Fost angajator al lui Ragnar Klavan Cagliari Echipa a obținut trei egaluri pe lângă șase înfrângeri, ultima dintre acestea a fost împotriva Salernitanei weekendul trecut. Cu zece minute înainte de final, golurile nu fuseseră încă înscrise, dar în timpul rămas, clubul din Sardinia a reușit să preia conducerea de două ori și să rateze în continuare victoria de două ori. Boulay Dia a marcat lovitura de pedeapsă care a salvat Salernitana de la egalul 2-2 și, în același timp, a asigurat ca ambele echipe să rămână fără victorie în minutul cinci al prelungirilor.

Singura echipă fără victorie rămâne în Liga Spaniolă AlmeriaCare a obținut trei puncte de egalitate din zece meciuri. Înainte de weekend, sunt la cinci puncte distanță de linia de supraviețuire. Punctul slab al echipei, care abia a ratat cu un punct Premier League sezonul trecut, este munca defensivă, pentru că în zece meciuri și-au permis să marcheze 29 de goluri, adică o medie de aproape trei pe meci.

READ  Sinner a pus capăt domniei lui Djokovic la Australian Open | Tenis

Povestea din Franța este destul de ciudată, pentru că singura echipă de acolo care continuă fără victorie este una dintre cele mai cunoscute echipe din întreaga ligă. Se zvârcește în noroi complet Leon, care în 2001-08 a câștigat un record de șapte campionate naționale consecutive, a rămas în primele trei pentru cea mai mare parte a următorului deceniu și a terminat pe locul șapte anul trecut și a avut doar trei remize slabe în acest an. În același timp, indicatorii lor nu promit nimic mai mult – nimeni nu a marcat mai puține goluri decât Lyon în campionat, dar apărarea lor este a doua din spate și, prin urmare, golaverajul este cel mai rău. În tabelul liniilor electrice întocmit de agenția de statistică Opta, clubul a scăzut cu 62 de puncte în doar un an – de pe locul 55 pe locul 117.