Olanda distruge Scoția, Spania pierde cu trei bărbați pentru prima dată în fața Columbia – Soccernet.ee

În timp ce unele echipe naționale se luptă pentru un bilet la Campionatele Europene în această pauză, altele organizează competiții internaționale. Nationala Olandei, una dintre candidatele la turneul de vara, si-a aratat puterea cand a invins Scotia cu 4-0 intr-un meci amical, in timp ce Spania, a doua candidata, a pierdut cu 0-1 in fata Columbiei.

Vizitatorii din Insulele Britanice au avut prima ocazie periculoasă în meciul de pe Johan Cruyff Arena din Amsterdam când Ryan Christie a marcat o lovitură de cap în fața porții, dar mănușa olandeză Mark Flecken a împins mingea peste bară.

După aceea, Olanda a fost mai periculoasă, câștigând prima repriză cu 1-0. Tijani Reynders, care își câștigă existența la Milano, a primit mingea din afara suprafeței de pedeapsă în minutul 40 și a șutat-o ​​înfricoșător în colțul din stânga.

Olanda a găsit echipament suplimentar în a doua jumătate a celei de-a doua reprize. În minutul 72, Cody Jacobo i-a trimis o centrare lui Georginio Wijnaldum, care a fost nepăzit în fața porții, iar jucătorul, care joacă în Premier League Saudită, a marcat cu o lovitură de cap. În minutul 84, Wout Weghorst s-a eliberat dintr-o lovitură de colț, iar atacantul înalt a reușit mingea cu capul între stâlpi. Două minute mai târziu, Donyell Malen a oficializat scorul final, primind o pasă de la Reijnders și plasând puternic instrumentul jocului în colțul din dreapta jos.

Următorul meci al Olandei va avea loc pe 26 martie împotriva gazdei Campionatului European de vară, Germania. Scoția se confruntă cu Irlanda de Nord în aceeași zi.

Deși Spania a pierdut în minutul 61 la un gol al lui Daniel Munoz, nu există niciun motiv de îngrijorare prea mare pentru că au o imagine bună a meciului. În plus, trei bărbați și-au făcut debutul – Dani Vivian, fundașul de la Athletic Bilbao, în vârstă de 24 de ani, care a început, portarul de la Real Sociedad, Alex Remiro, în vârstă de 28 de ani, a intervenit în pauză și fundașul Barcelonei în vârstă de 17 ani. Pau Kuparsi a fugit pe teren în minutul 83.

READ  Meciurile de la Cupa Mondială 2023 din Africa de Sud și cum să le vizionați la televizor

Spania va întâlni Brazilia în următorul său meci pe 26 martie, în timp ce Columbia va înfrunta România în aceeași zi.