Pacers au câștigat la aruncări libere în ultima secundă, iar Bulls au câștigat în prelungiri | Baschet

Pacers au câștigat la aruncări libere în ultima secundă, iar Bulls au câștigat în prelungiri |  Baschet

Au fost mai multe meciuri NBA cu scoruri mari, marți seară, majoritatea în Indiana, unde Pacers locali au lovit trei aruncări libere în ultima secundă împotriva celor de la Boston Celtics și au câștigat cu 133-131.

Pacers și Celtics, care se află în fruntea Conferinței de Est, s-au întâlnit cu doar două zile în urmă, când Celtics au pus capăt seriei de șase victorii consecutive ale celor de la Pacers departe de casă. Primul sfert al revanșei de marți a început cu Pacers în frunte, dar Celtics au preluat controlul în al doilea sfert și au avansat încă 11 puncte în al treilea sfert, dar Pacers au egalat din nou în următoarele patru minute, iar echipa gazdă a avansat cu două. goluri în sfertul decisiv.

În al patrulea sfert, Celtics au fost în rolul vânătorului, dar letonul Kristaps Porzingis le-a dat conducerea cu un șut precis de la distanță cu un minut înainte de finalul jocului. Cu toate acestea, Pacers au găsit un coș în următorul drum și meciul a fost din nou egal.

Pacers au reușit să pună mingea în teren pe partea adversă cu două secunde rămase și, deși celticii au jucat o apărare bună, a fost găsit Benedict Mathurin, care l-a întors pe Porzingis și a trimis un șut pe lângă bară. Cu toate acestea, letonul a jucat foarte fizic și arbitrii l-au trimis pe Mathurin pe linia de aruncări libere. Interul a tras primele două lovituri și a ratat în mod intenționat ultimul, deoarece Pacers s-au impus acasă cu 133-131 (33-34, 26-34, 44-33, 30-30).

READ  Võro a deținut recordul național la proba de 60 de metri la Lasnamäe Athletics

Pacers l-au pierdut pe vedeta Tyrese Haliburton în al doilea sfert, când fundașul a alunecat pe teren și și-a rănit ischiobial. Mathurin a devenit cel mai bun jucător, înscriind 26 de puncte. Alți șase jucători Pacers au atins cifre duble la punctaj.

Pentru Boston, Jaylen Brown a marcat 40 de puncte, iar Porzingis a adăugat 19 puncte, șapte pase decisive și cinci recuperări. Jayson Tatum a ratat meciul.

Clubul inițial al lui Henry Drell, Chicago Bulls, a condus întregul meci în deplasare împotriva lui Charlotte Hornets, dar a trebuit totuși să meargă la prelungiri împotriva unei echipe gazdă pline de spirit. Cu toate acestea, Hornets au reușit să păstreze doar două puncte în prelungiri, iar Chicago a câștigat cu 119:112 (24:25, 27:18, 32:33, 24:31, 12:5).

Andre Drummond și Nikola Vucevic au avut dublu-dublu în victoria Bulls. Drummond a marcat 21 de puncte și a luat 15 recuperări, în timp ce Vucevic a contribuit cu 21 de puncte și zece panouri. Cu toate acestea, Coby White a fost cel mai productiv, deoarece a marcat 27 de puncte. Terry Rozier a marcat 39 de puncte pentru Hornets.

În ciuda triplu-dublului lui Giannis Antetokounmpo, Milwaukee Bucks au fost nevoiți să recunoască că Utah Jazz a condus acasă cu 132:116 (41:23, 36:23, 23:44, 32:26). Bucks, fără Damian Lillard, au pierdut patru din ultimele cinci jocuri.

Finlandezul Lauri Markkanen a marcat 21 de puncte și a luat 14 recuperări, iar Jordan Clarkson a marcat 21 de puncte. Centrul Kris Dunn a terminat cu cinci puncte, dar a avut 13 pase decisive. Antetokounmpo a marcat 25 de puncte, a avut 11 pase decisive și a luat zece panouri.