Primele trei femei au avansat, iar Osaka s-a retras din competiție | Tenis

Primele trei femei au avansat, iar Osaka s-a retras din competiție |  Tenis

Nu au existat supărări majore la turneul WTA de profil înalt de la Indian Wells, dar belgiana Elise Mertens (WTA 28) a eliminat-o pe fosta cap de serie Naomi Osaka (WTA 287).

Osaka, care a revenit din concediul de maternitate la începutul anului, a început meciul cu două servicii împotriva lui Mertens, dar a reușit să egaleze scorul 3:3. Apoi setul a mers egal, dar belgianul a spart scorul la 5:5 și a câștigat și meciul următor. Al doilea set a început din nou cu Mertens servind, dar Osaka a ajuns din nou la egalitate 3:3. Cu toate acestea, Mertens a preluat apoi conducerea și nu a privit niciodată înapoi, completând victoria cu 7:5 și 6:4 la al doilea punct de meci.

Americana Coco Gauff (a 3-a WTA) a învins-o pe italiana Lucia Bronzetti (a 53-a WTA) cu o victorie de 6:2, 7:6(5) și o va înfrunta miercuri pe Mertens, împotriva căreia a câștigat toate cele trei meciuri anterioare. De asemenea, Gove își sărbătorește 20 de ani de naștere miercuri.

Aryna Sabalenka, clasată pe locul doi în lume, s-a calificat și ea învingând-o pe britanică Emma Raducano (pe locul 250 WTA), care a câștigat US Open în urmă cu trei ani, dar a suferit accidentări în ultimele sezoane, cu scorul de 6:3, 7. :5. Sabalenka o va întâlni pe americanca Emma Navarro (pe locul 23 WTA), care a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina (pe locul 17 în WTA) în trei seturi, în optimile de finală.

Greaca Maria Sakkari (a 9-a WTA) s-a calificat și ea în turul următor, unde a eliminat-o din competiție pe franțuzoaica Caroline Garcia (a 26-a WTA). Rusoaica Darja Kasatkina (pe locul 12 WTA) a ajuns și ea în optimile de finală învingând-o pe americanca Sloane Stephens (pe locul 44 în WTA).

READ  Mark Bullingham, director executiv, spune că videoclipul explicativ furnizat de FA are ca scop „motivarea” suporterilor Angliei Football News