România șochează Franța și ajunge în optimile de finală la turneul de cricket masculin EuroVolley 2023

Campionatul European de Volei: Campioana olimpică România a uimit Franța cu 3-1, asigurându-și locul în optimile de finală ale Campionatului European de volei masculin din 2023 (EuroVolley).

Deși Franța și-a asigurat deja locul în optimile de finală și a odihnit doi jucători cheie, rezultatul este încă incitant. Cu această victorie, România a obținut trei victorii după ce și-a încheiat cele cinci meciuri în grupa a patra formată din șase echipe, care a avut loc la Tel Aviv, Israel.

România a câștigat primul set cu 25-23 înainte ca Franța să revină pentru a câștiga următorul set cu 25-16. Atunci jucătorul din afara României, Adrian Asiopaneti, a dominat atacul, mai ales în setul patru, și și-a condus echipa la victorie cu 25-18 și 25-21.

Asiopaniti a marcat 20 de puncte, iar coechipierul sau Alexandru Rata a adaugat 12 puncte. Robert Kalin a terminat cu 11 puncte, inclusiv cinci puncte. Stephen Boyer a fost cel mai bun marcator al Franței cu 19 puncte.

Mai târziu, în acea seară, Portugalia s-a calificat și în optimile de finală, după o victorie palpitantă cu 3-2 (26-24, 21-25, 15-25, 28-26, 15-13) în fața Turciei. Meciul a fost decis de victoria lui Alexander Ferreira în setul al cincilea.

Ferreira a marcat 24 de puncte, în timp ce Lourenco Martinez a adăugat 23 de puncte. În ciuda unui record impresionant de 33 de puncte de la Yigit Golmezoglu, inclusiv cinci ași, nu a fost suficient pentru Turcia.

Ultimele două meciuri din Grupa D sunt programate vineri. Israelul se va confrunta cu Turcia, învingătorul avansând în optimile de finală. Între timp, Grecia, după ce și-a pierdut șansa de a se califica, va juca împotriva Franței.

READ  Jocuri Invictus: Echipa România include 20 de sportivi militari

Primelor patru echipe din Grupa D li se vor alătura 12 echipe din celelalte trei grupe, care concurează în Italia, Bulgaria și Macedonia de Nord.