România uimește Turcia la turneul de cricket masculin EuroVolley 2023

Liga Europeană de Aur: România a câștigat surpriză cu 3-2 în fața Turciei, campioana europeană a Ligii de Aur, la Campionatul European de volei masculin din 2023.

Aceasta este a doua înfrângere în două meciuri pentru Turcia. Pe de altă parte, România a câștigat pentru prima dată după două înfrângeri în grupa D, formată din șase echipe, la Shlomo Group Arena din Tel Aviv-Yafo, Israel.

România a câștigat primul set cu 25-22 datorită șuturilor lui Marian Bala, apoi punctele marcate de Derhan Bulbul au ajutat echipa turcă să răspundă cu un set secund 25-18.

Momentul a revenit României, care a câștigat setul trei cu 25-21, cu o contribuție importantă a lui Alexandru Rata, dar Mirza Lagumdzia i-a inspirat pe turci să revină dintr-un deficit de 19-15 pentru a transforma setul patru cu 25-23.

În decizia decisivă, Rata și Bala au fost la cel mai bun grad pe drumul spre un avantaj de 17-15, cu Rata călărind sus pentru victorie.

Rata a condus Romania cu 29 de puncte, in timp ce Bala a adaugat 19 puncte. Burutai Subasi a fost în fruntea celor mai buni marcatori ai Turciei cu 19 puncte.

Mai târziu în seară, Grecia a reușit o revenire impresionantă împotriva Portugaliei și a câștigat prima victorie în grupă, 22-25, 19-25, 25-20, 25-16, 15-12.

Atacurile de atac ale lui Alexander Ferreira și Jose Pinto au ajutat Portugalia să câștige primele două seturi, dar Grecia a revenit în principal datorită de neoprit Dimitrios Mouklias, care a marcat 28 de puncte în total.

Giorgos Petris a adăugat 17 puncte pentru Grecia, inclusiv șapte puncte. O echipă de 22 de puncte pentru Ferreira nu a fost suficientă pentru Portugalia.

READ  Norvegia vs Scoția: În interiorul contrastului dintre Erling Haaland și Martin Odegaard începe pe scena internațională | știri despre fotbal

Singurele două echipe neînvinse din Grupa D, campioana olimpică Franța și gazda Israelului, se vor întâlni sâmbătă, în timp ce Turcia va juca cu Grecia.

Celelalte trei grupe joacă în Italia, Bulgaria și Macedonia de Nord. Primele patru echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală, care este programată să aibă loc în Italia și Bulgaria.