Serviti nu i-a dat o sansa Mistrai in meciul de deschidere al ultimei serii de handbal

În meciul de deschidere al ultimei serii a Campionatului Estoniei de handbal masculin, campioana în titlu Polva Servet a fost învinsă de Mistra, care a ajuns pentru prima dată la meciul de aur, 35:26 (22:13) luni.

Datorită golurilor lui Jurgen Robba, Alfred Timo și Tonis Kasse, gazdele au trecut rapid în avantaj cu 3-0 în fața lui Servet și, deși Mistra a intrat la un gol după lovitura lui Serhiy Orlovsky, gazdele nu i-au permis debutantului din finala seriei să marcheze. Preia conducerea luni susținut de o apărare puternică și atacuri rapide.

În minutul 17, o lovitură a lui Arturs Mixans l-a lăsat pe Mistra cu cinci goluri mai jos, iar în minutul 25 era 18:12, Servetti marcând patru din ultimele cinci goluri din prima repriză. La începutul reprizei secunde, gazdele își ridicaseră deja succesul la zece goluri, iar Henry Celești a adus și victoria lui Polva cu 11 goluri la tabela de marcaj, scorul final fiind de 35:26.

Cel mai bun marcator al lui Servite a fost Alfred Timo cu șapte goluri și Jurgen Robba cu șase goluri, iar Orlovski a fost golgheterul echipei și cel mai bun marcator al Mistrei cu 12 goluri.

Timo a spus: „În repriza secundă, la aruncările libere de la o distanță de șapte metri, execuția a fost puțin sub nivelul cerut, dar din fericire, apărarea a reușit în general și am reușit să ne impunem stilul de joc.” El a adăugat: „Câștigând primul meci acasă încă ne dă puțină încredere, dar ne așteptăm totuși la o luptă puternică joi.”

Mistra și Servetti se vor întâlni din nou pe 25 aprilie, atunci deja la Rasik. Pentru a asigura campionatul, trebuie câștigate trei meciuri. Cu o zi înainte, 24 aprilie, va avea loc meciul decisiv din Seria Bronz. Dacă Viljandi poate învinge gazda Kyhra, locul trei va fi al lor.