Eroul a fost dezvăluit! Inter a remizat cel mai lung în derby-ul de la Milano și, odată cu acesta, gloriosul titlu din Serie A – Soccernet.ee

Eroul a fost dezvăluit!  Inter a remizat cel mai lung în derby-ul de la Milano și, odată cu acesta, gloriosul titlu din Serie A – Soccernet.ee

Inter Milano a învins-o pe Milano cu 2:1 în runda a 33-a din Premier League italiană, câștigând astfel cel de-al douăzecelea campionat din istoria clubului. Faptul că i-a făcut cel mai de succes club din oraș în ceea ce privește titlurile de ligă a adăugat greutate trofeului.

Inter a intrat în derby într-o poziție în care victoria asupra celui mai mare rival al lor ar asigura campionatul. Iar bărbații în albastru-negru nu au lăsat nimic la întâmplare – în minutul 18, Hakan Calhanoglu a tras un corner din stânga în fața porții, Benjamin Pavard extinzându-și lovitura de cap către Francesco Acerbe, care a îndreptat mingea în poartă. În esență un gol gol – 1:0 pentru Inter!

Deși conducerea a venit ușor, nu s-au putut odihni pe lauri, contraatacurile lui Milan fiind periculoase. Unul dintre ei s-a născut în minutul 29, când Younes Moussa s-a repezit din suprafața de pedeapsă a echipei sale în banda adversă și l-a găsit pe Rafael Leao, care a pătruns în suprafața de pedeapsă și a șutat, dar a fost blocat de portarul de la Inter, Yann Sommer.

Pe măsură ce sfârșitul primei reprize se apropia, meciul a devenit mai interesant decât înainte. În minutul 38, atacantul Inter Marcus Thuram a lovit bara, iar un minut mai târziu Sommer a blocat un șut al lateralului milanez Davide Calabria. Un minut mai târziu, șutul din apropiere a lui Henri Mhitarjan a fost blocat de Mike Maignan, mânușirul roșu-negru.

Inter a condus cu 1-0 la pauză, iar la începutul reprizei secunde a reușit să dubleze succesul. Thuram a primit o pasă verticală de la colegul său lângă colțul din stânga suprafeței de pedeapsă Milan și a încercat să continue pentru echipa sa, dar fundașul a fost în față. Apoi francezul a luat direcția la mijloc și a lovit puternic în colțul din stânga jos, iar Maignan nu a ajuns la minge – 2:0 pentru Inter!

READ  Simona Halep: Contaminarea cu suplimente alimentare a dus la un test pozitiv pentru o substanță interzisă

În următoarele zece minute au încercat Milanul Theo Hernandez și Inter Calhanoglu, dar de ambele ori portarii au egalat.

Milan a revenit în joc în minutul 80, Samuel Chukwueze a trimis o centrare în colțul din stânga suprafeței de pedeapsă, unde Leao a trimis mingea cu capul la mijloc. Matteo Gabbia a lovit cu capul de acolo, dar Sommer a blocat bara. Mingea a rămas deschisă în fața porții, iar Fikayo Tomori a ajuns primul – 1:2.

Așa că golurile au fost marcate, dar entuziasmul a rămas pentru că, așa cum este de obicei la derbiuri, finalul a scăpat de sub control. Milan Hernandez și interagul Inter Denzel Dumfries au fost excluși pentru o ceartă în prelungiri. Totuși, Milan a terminat cu nouă, pentru că 90 + 7 minute, când acoperișul a explodat în Calabria.

La scurt timp, a sunat fluierul final, iar echipa Albaștrii a început să sărbătorească. În acest proces, au fost scoase jetoane purtând numărul „20” scris cu majuscule. 20 este exact numărul pe care Milan nu îl are (cel puțin nu încă) – au 19 campionate italiene. Inter a devenit astfel cel mai de succes club Milan din istorie din punct de vedere al titlurilor de ligă, dar mai este mult de parcurs pentru a ajunge la statutul de cel mai de succes club italian din istorie – Juventus. Leuge italianPână la 36.

Deși Milan a trebuit să-și șteargă oficial gura de turneu, nu trebuie să-și facă prea multe griji, pentru că locul lor în Liga Campionilor din sezonul viitor este practic sigur – cu cinci etape rămase, au cu 15 puncte mai mult decât locul șase. – Atalanta este pe locul doi, dar acesta din urmă mai are un joc rămas.

READ  Streaming live gratuit Germania vs Japonia (23.11.22): Urmărește online Cupa Mondială 2022 | Time Channel SUA

Milano – Inter Milano 1:2 (0:1)
80. Fikayo Tomori – 18. Francesco Acerbi, 49. Marcus Thuram

Îndepărtări: 90+4. Theo Hernandez, 90+7. Davide Calabria – 90+5. Denzel Dumfries