Sportivii de kart Lyubimov și Virus au concurat pentru locurile pe podium în Spania

Nikita, care a concurat în Minimax, a înregistrat un timp al optulea tur în calificări. Căldura serii a început într-o notă ridicată pentru el, când s-a prăbușit în prima tură și a căzut în spatele liniei, dar apoi a ajuns pe locul șapte cu un drive grozav. Într-o sâmbătă ploioasă, Nikita a terminat pe locul șase și al treilea. Din păcate, Lyubimov a căzut scurt în finala preliminară de duminică, iar tânărul a terminat pe locul 11. Nikita Lyubimov, care a început finala pe locul cinci, a încheiat Cupa de iarnă cu cei mai buni estonieni pe locul patru.

Pilotul DD2 Ragnar Viros a început weekendul cu cel mai mare impuls, câștigând calificările. În aceeași noapte a câștigat și calificarea. În ploaie abundentă de sâmbătă, el a dat dovadă de viteză bună pe o pistă udă, adunând locurile patru și secunde. În rezumatul calificărilor, Virus a fost nevoit să recunoască că vecinul său sudic a fost superior cu un punct și a început finala preliminară pe locul doi. Estonul, care a pierdut poziții la startul finalei preliminare, nu a rămas mult în urmă, iar Virus a terminat cursa pe locul trei, obținând astfel poziția de start pe primul rând al finalei. Totuși, în finală, Ragnar nu a reușit să arate ritmul dorit. Estonul încă se lupta pentru al treilea până în ultima tură, dar o pasă nereușită l-a coborât pe locul cinci cu câteva viraje de la final.

„Trebuia să mergem să încercăm în ultima tură”, a recunoscut Ferus. „În final, nu prea a contat dacă ai terminat pe locul al patrulea sau al cincilea. Cu noul cauciuc, am pierdut mult timp și nu am putut arăta ritmul în care am strălucit în weekend. Poate că nu zâmbește povestea anvelopelor de data asta.”

READ  (p) Școala Cambridge din București întâmpină studenții într-un nou an universitar interesant

La aceeași categorie, Devin Sagadi a terminat pe locul 12, iar maestrul estonien Brett See, care a concurat în co-start cu DD2, a terminat pe locul cinci.

Estonienii au fost mai bine reprezentați în gama Rotax Senior de 90 de călăreți. Din păcate, estonienii nu au ajuns în finala la această categorie de competiție. Primii clasați au fost Paul Hamburg (51), Kyle Christon Tohkro (61), Oliver Korg (68), Joel Caspar Guibert (71) și Kaur Kurinek (83).