St Johnstone – Rangers 0-1: lovitura timpurie a lui Glen Kamara asigură victoria pentru a menține presiunea asupra liderilor din Premiership scoțian Celtic | Știri despre fotbal

St Johnstone – Rangers 0-1: lovitura timpurie a lui Glen Kamara asigură victoria pentru a menține presiunea asupra liderilor din Premiership scoțian Celtic |  Știri despre fotbal

Lovitura lui Glen Kamara din al treilea minut i-a văzut pe Rangers să înceapă să câștige la St Johnstone pentru a menține presiunea în cursa pentru titlul din Scottish Premiership.

Efortul internaționalului finlandez a asigurat prima victorie a albaștrilor în cinci partide în deplasare, menținându-i la trei puncte în spatele celor de la Hoops.

Dougged Saints, blocat într-o luptă pentru retrogradare cu rivalii de la Tayside, Dundee, a refuzat să cedeze după acel început dezastruos pentru a asigura o înfruntare nervoasă pentru managerul Rangers, Giovanni Van Bronckhorst, care a optat să-și țină toți înlocuitorii pe bancă.

Formația Saints a arătat două schimbări față de echipa care a pierdut cu 3-1 la Ross County, Nadir Ciftci înlocuind atacantul împrumutat de la Rangers Glenn Middleton și James Brown înlocuind recent sositul Dan Cleary în apărarea centrală.

Van Bronckhorst a făcut o singură schimbare în urma remizei 2-2 cu Motherwell, cu fundașul central Leon Balogun intră și interagul Fashion Sakala coborând pe bancă ca parte a unei modificări tactice.

Pe tot parcursul jocului, suporterii vizitatori care ocupă tribunele la fiecare capăt al stadionului și-au votat ostilitatea față de amicalul planificat pentru noiembrie cu Celtic de la Sydney.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Rangers deschid scorul împotriva lui St Johnstone după doar trei minute!

Dar ei sărbătoreau când Kamara i-a mângâiat într-un avantaj în minutul al treilea.

Linia de fundal a Saints a fost disecționată prea ușor de o atingere delicată a lui Alfredo Morelos la marginea suprafeței de pedeapsă, iar Kamara a ignorat rugăciunile de ofsaid pentru a termina cu calm pe lângă portarul static Elliot Parish.

READ  Urmăriți meciul Manchester United împotriva Liverpool - Transmisie live pe internet și informații TV internaționale - Liverpool FC

În minutul 18, Balogun nu a reușit să degajeze colțul lui Jacob Butterfield, dar lobul lui Jamie McCart a deviat bine din poartă.

Două minute mai târziu, Morelos a spart o lovitură înclinată de la baza stâlpului, în timp ce Rangers se uita la dublu avantaj.

Morelos lovește bara pentru Rangers

Saints și-a recăpătat calmul după începutul tulburat, atacantul Callum Hendry conducând linia și luând pedeapsă atât de la Balogun, cât și de la Connor Goldson, deși arbitrul Willie Collum i-a arătat un cartonaș galben lui Calvin Bassey pentru că l-a doborât pe Brown în plin zbor.

Portarul Rangers Allan McGregor a fost testat cu puțin timp înainte de pauză, când a căzut în stânga pentru a pune mâna pe butterfield-ul de 25 de metri.

PERTH, SCOȚIA - 02 MARTIE: Jacob Butterfield în timpul unui meci Cinch Premiership dintre St Johnstone și Rangers la McDermid Park, pe 02 martie, în Perth, Scoția.  (Fotografia de Rob Casey / SNS Group)
Imagine:
Jacob Butterfield sa apropiat de St Johnstone

Perechea Rangers Scott Arfield și Ryan Kent au tras ambii șuturi peste țintă înainte de fluierul pauzei.

Minute în repriza secundă, Morelos a ajuns cu capul la o centrare Kent, dar efortul columbianului nu l-a deranjat pe Parish.

Dar portarul supleant, care acoperă din nou pentru accidentatul Zander Clark, a trebuit să reacționeze pentru a preveni un șut instinctiv pe drop de la Joe Aribo care găsește plasa.

În minutul 58, Arfield ar fi trebuit să finalizeze lucrarea lui Aribo, dar încercarea lui slăbită a trecut chinuitor de țintă.

Jucătorul suedez Melker Hallberg a primit un avertisment pentru că l-a împiedicat pe Kamara și, în timp ce Saints a șters doar jumătate din lovitura liberă a lui James Tavernier, un dezechilibrat John Lundstram a trecut peste bara transversală de la 16 metri.

READ  Bare Knuckle Kombat atacă Dubaiul cu cel mai mare eveniment de kickboxing din lume

Goldson a crezut că a lovit secundul lui Rangers cu 22 de minute rămase, când a trimis acasă o lovitură de cap dintr-o lovitură liberă de la Tavernier, doar pentru a vedea steagul unui asistent ridicat pentru ofsaid.

Cu Saints încă în competiție, o scurtă lovitură de cap din spate a lui Tavernier ia permis lui Ali Crawford să-l bată pe McGregor la minge, dar nu a putut exploata confuzia și Rangers au revenit pe drumul cel bun în cursa pentru titlu.

Ce au spus managerii

Managerul St Johnstone, Callum Davidson, a fost dezamăgit să cedeze atât de devreme.

„Am crezut că băieții s-au luptat foarte greu, foarte dezamăgiți să piardă un gol atât de devreme.

„Condițiile au fost destul de greu de jucat, dar am încercat să jucăm și să ne impunem jocul Rangersului.

„Ceea ce pot fi pozitiv este atitudinea lor și angajamentul lor, ei îmi joacă totul.”

Antrenorul St Johnstone, Callum Davidson, a lăudat atitudinea jucătorilor săi, dar recunoaște că și-au făcut-o greu pentru ei înșiși, primind atât de devreme în joc.

Șeful Rangers, Giovanni van Bronckhorst, a fost fericit să părăsească McDiarmid Park cu toate cele trei puncte.

„Trei puncte în geantă și du-te acasă.

„Terenul nu era standardul pe care ne-am dorit să ne jucăm jocurile, așa că a trebuit să jucăm puțin diferit.

„Cred că golul de la început ne-a ridicat și am avut alte șanse de a marca. A trebuit să luptăm pentru a câștiga jocul și mă bucur că am făcut-o”.

Lipsa înlocuirilor este o preocupare pentru Rangers

Kris Boyd la Sky Sports Football:

„Nu au fost multe schimbări de la manager și nu par să vină șanse pentru mulți dintre jucători.

„Cei care au tricourile, dacă vor continua, vor rămâne. Există o reticență din partea lui de a le schimba.

„Ar putea să ne spună că va avea loc o revizuire a echipei Rangers în vară, indiferent dacă câștigă liga sau nu.

„Ultimele meciuri au arătat că Giovanni van Bronckhorst nu are prea multă încredere în echipa sa”.

Ce urmeaza?

Ambele echipe revin la acțiunea din Scottish Premiership sâmbătă, 5 martie, la ora 15:00, în timp ce St Johnstone se va înfrunta cu Hibernian, în timp ce Rangers se va confrunta cu Aberdeen.