Stiri – Estonieni din strainatate | Henry Drell a câștigat un contract NBA, iar impulsul puternic al lui Carlos Jurgens a continuat în Lituania

Stiri – Estonieni din strainatate |  Henry Drell a câștigat un contract NBA, iar impulsul puternic al lui Carlos Jurgens a continuat în Lituania

Spania, ACB

Mike Calif Kotsari Și Sander Raist Baskonia (8-6) a trebuit să accepte o înfrângere în Euroliga, pierzând cu 81:91 în fața echipei italiene Bologna Virtus (10-4) joi acasă. Kotsar a fost al doilea marcator al perdanților, a marcat 13 puncte în 23 de minute jucate (4/6 dublu, 5/6 aruncări libere), a apucat 3 recuperări, a făcut o interceptare, a blocat șutul unui adversar și a comis un fault personal. Raisty, care a jucat 6 minute, nu a deschis scorul (trei 0/1), dar a primit 2 recuperări.

În Liga Spaniolă, Baskonia (8-7) a înregistrat o victorie și o înfrângere săptămâna trecută. În primul rând, marți, Palencia (1-14), liderul tabelului roșu, a pierdut acasă cu scorul de 94:82. În 26 de minute, Kotsari a marcat 10 puncte (4/6 duble, 2/2 aruncări libere), 3 recuperări, 3 pase decisive, 2 blocaje și 1 turnover la minus. Rist a avut 9 minute de joc și doar 1 recuperare și 3 faulturi au intrat în statistici. Nu a făcut nicio aruncare.

Duminică, ei au pierdut cu 62:82 în fața campioanei Barcelona (10-5) în deplasare. Kotsari, care a fost pe teren timp de 19 minute, a marcat 7 puncte (3/6 dublu, 1/2 aruncare liberă), 8 recuperări, 1 assist, 5 turnover-uri și 3 faulturi ca fiind unul dintre cele mai bune goluri ale meciului. Raist nu a șutat în 5 minute și a fost înregistrat un singur fault.

Christian Kolami Bilbao Basket Club (2-0) și-a continuat victoriile în competițiile de grupe intermediare ale Cupei Europene FIBA ​​​​, învingând astăzi, marți, echipa portugheză Porto (1-1) 75:72. Kullamae a stat pe teren timp de 16 minute, a marcat 7 puncte (2/4 duble, 1/2 triple), a luat 2 recuperări, a acordat 3 pase decisive, a comis 1 turnover și a câștigat 2 faulturi personale.

Însă în liga locală, Bilbao (5-9) a fost nevoit să accepte o înfrângere cu Gran Canaria (8-6). Prima manșă de sâmbătă s-a încheiat cu un scor de 75:83. Kullamäe a fost pe teren 13 minute, timp în care a avut 3 puncte (dublu 0/4, triple 1/1), 1 revenire, 3 pase decisive, 2 turnover-uri și 4 faulturi personale.

De asemenea, a trebuit să accepte înfrângerea în Premier League spaniolă sâmbătă Artur Konontsuk, al cărui club Granada (4-10) a pierdut cu până la 70:92 în fața Unicaja (11-3) pe un stadion străin. După ce a jucat 9 minute, Kononchuk a marcat 2 puncte (2 1/2 puncte), a luat 2 recuperări și a comis 2 greșeli personale.

Italia, seria A

S-au confruntat duminică în Premier League italiană Caspar Triere Club gazdă Sassari Dinamo (5-7) și Jonas Risma Tatăl Pâinii Brindisi (2-10). Sassari, care a jucat pe teren propriu, a câștigat meciul strâns cu scorul de 84:81. Trier a contribuit cu 5 puncte (un dublu 1/1, o triplă 0/1, aruncări libere 3/3) și 2 recuperări în victorie pe parcursul celor 9 minute de joc. În partea negativă, s-a înregistrat un turnover. Cu toate acestea, Riesma nu a putut juca pentru Brindisi.

READ  Swiatek joacă primul meci ca numărul unu mondial cu punct de dovedit | Știri de tenis

Polonia, PLK

Janari Goesar Angajatorul Wlawklawiec Anwil (12-0) a continuat să fie singura echipă din Premier League poloneză care a obținut un succes complet, învingându-l pe Ostro Wielkopolskie Stal (7-6) 97:86 acasă sâmbătă. Jõesaare a marcat 7 puncte în 11 minute (doi 1/2, trei 1/3, aruncări libere 2/3), 1 revenire, 1 pasă efectivă, 1 interceptare, 1 turnover și 1 fault personal.

Belgia, Liga BNXT

Matthias Tassi Echipa Ostenda (2-3) a obținut o victorie foarte importantă în Liga Campionilor Europeni la Baschet când a învins, marți, pe terenul propriu, clubul francez Strasbourg (3-2) cu 87:84 în prelungiri. Cupa nu a mers pe stadion pentru învingători.

Oostende (10-2) a câștigat sâmbătă cu un scor de 74:72 în deplasare împotriva lui Aalst Okab (0-12) în Liga mixtă belgiană-olandeză. Tas a petrecut 8 minute pe teren, timp în care a marcat 2 puncte (două 1/3), a prins 2 recuperări și a blocat șutul unui adversar.

Lituania, LKL

Carlos Jurgens A avut un alt meci grozav în Premier League lituaniană când l-a ajutat duminică pe Kedainiai Nevežis (3-11) la o victorie cu 106-94 în fața lui Panevežys Lietkabelis (8-5). Estonul a avut 32 de minute de joc în fața suporterilor gazdelor, timp în care a înscris 21 de puncte ca al doilea cel mai mare marcator al echipei (două șuturi 7/10, trei șuturi 1/4, aruncări libere 4/8). În plus, a avut 4 recuperări, cele mai bune 9 pase decisive în carieră, 2 furări, 1 turnover și 4 greșeli personale. Jurgens a marcat acum cel puțin 20 de puncte în trei meciuri consecutive.

Bulgaria, NBL

Carl Johan Tai Clubul său Botevgrad Balkan (0-2) s-a întâlnit miercuri cu clubul german Göttingen (1-1) în deplasare în meciul din Grupa Intermediară a Cupei Europei FIBA, pierzând cu 70:76. În 29 de minute, Lebus a marcat 4 puncte (dublu 1/4, triplu 0/2, aruncări libere 2/2), 4 recuperări, 1 assist, 1 turnover și 3 faulturi personale.

Duminică, Balkans (7-5) au învins Shumen (4-8) cu 96-90 în prelungiri în deplasare, punând capăt seriei lor de trei înfrângeri consecutive în Premier League bulgară. Lips a fost pe teren timp de 29 de minute și în acest timp a marcat 12 puncte (3/5 din doi, 2/5 din trei), 7 recuperări, 5 pase decisive pentru echipă, 2 turnover-uri și 3 faulturi.

READ  Rugby Tournament Runda 4: Cum să urmăriți Wallabies vs Africa de Sud, echipe, meciuri și multe altele | Ultimele știri despre rugby

Spania, aur LEB

Sim Sander Rossi Părintele Burgos San Pablo (12-1) a obținut cea mai mare victorie a sezonului de până acum în Primeira Liga spaniolă, învingând sâmbătă pe Ourense (6-7) acasă cu până la 105:55. Rusul a avut 20 de minute de joc, timp în care a marcat 10 puncte (2 3/3, 3 1/2, 1/1 aruncări libere), a făcut două interceptări, a blocat un șut și a pierdut mingea o dată.

A existat și o victorie în Premier League spaniolă Jean Boidet Echipa gazdă Real Valladolid (10-3), care a fost în deplasare la Cáceres (3-10) 87:79 vineri. Puidet a jucat 22 de minute, a marcat 7 puncte (2/2 dublu, 1/2 tripuri), a luat 2 recuperări, a avut 1 assist, a făcut 1 găleată, a comis 2 turnover-uri și a comis 4 greșeli personale.

Italia, seria A2

Pierdut în Premier League italiană Mayte Peterson Angajatorul Agrigento (5-10) Duminică acasă Karl Markus Böhm Echipa Monferrato (4-11) 83:66. Pettersson a avut 10 minute de joc, dar nu a putut să-și deschidă un cont personal de punctaj (două 0/1). A avut 4 recuperări, 1 assist și 2 greșeli personale. Bohm nu a făcut parte din echipa lui Monferrato în meciul învins.

Gregor Cuba Echipa gazdă, Cento (5-10), a pierdut în fața gazdei Trieste (11-3), cu un scor de 66:80 în Premier League italiană în aceeași zi. În 25 de minute, Cuba a marcat 5 puncte (2 1/2, 3 1/2), a luat 6 recuperări, a făcut 2 coșuri, a comis 1 turnover și 1 fault personal.

Grecia, Liga Elitelor

Șaizeci de șosete Clubul său, Thessaloniki Iraklis (7-6), a obținut sâmbătă o victorie în Superliga greacă, când a învins-o acasă pe Daphne Amyntas (5-8) 77:64. În 25 de minute, Soko a marcat 4 puncte (dublu 0/3, triplu 1/2, aruncări libere 1/2), 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 retururi și 3 faulturi.

SUA, G League

El a semnat un contract dublu cu Chicago Bulls din NBA săptămâna trecută Henry Drell A jucat două meciuri pentru Windy City Bulls (8-6) în NBA G League, înregistrând o victorie și o înfrângere. Vineri, au învins Sioux Falls Skyforce (8-6) 117:99 acasă. Drill a fost pe teren 24 de minute, timp în care a marcat 11 puncte (1/2 dublă, 3/6 triplă, 1/0 aruncări libere), a obținut 2 recuperări, a dat o pasă eficientă, a făcut 3 interceptări, a blocat 2 adversari. șuturi și au făcut un turnover.Unul plus un fault personal.

Duminică, ei au pierdut și cu 102-104 acasă în fața Motor City Cruise. Această pierdere înseamnă, de asemenea, pentru Windy City că echipa va rata anul acesta NBA G League Winter Exhibition Cup. Drell, care a jucat 37 de minute – cel mai lung – a avut 6 puncte (2/2 la doi, 0/3 la trei, 1/1 la aruncări libere), 6 recuperări, 5 furturi, un șut blocat, 1 turnover și 2 faulturi.

READ  Canal TV, cum și unde să vizionați sau să transmiteți în flux online gratuit UEFA Nations League 2022-2023 în țara dvs. astăzi

Cea mai mare veste, desigur, a fost semnarea Drill cu Chicago Bulls din NBA În două direcții Contractul l-a făcut al doilea baschetbalist eston, după Martin Mursipa, care a semnat un contract cu un club NBA. Acest format de contract îi permite lui Chicago să mute Drell între echipele Bulls și Windy City. Sperăm că vom putea acoperi primele minute NBA ale lui Drell în recenziile de săptămâna viitoare.

SUA, Asociația Națională de Atletism Colegial

A ratat primele nouă meciuri ale sezonului NCAA Criza de îngrijire În cele din urmă și-a făcut debutul pentru noua sa alma mater Virginia de Vest (4-6) sâmbătă, într-o înfrângere cu 79-87 în fața Massachusetts (6-2). Krysa a fost pe teren mai mult decât oricine altcineva – 36 de minute – și nu a profitat de acel timp. A avut 20 de puncte ca fiind unul dintre cei mai buni jucători din meci (dublu 0/1, triple 6/15, aruncări libere 2/4), 2 recuperări, 7 pase decisive, 3 retururi și 4 faulturi personale.

Încă nu își revine după accidentare Henry Visaretta Arizona (8-1) a trebuit să accepte prima înfrângere a sezonului sâmbătă, când a pierdut cu Purdue (10-1) 84:92 în meciul disputat acasă la Indiana Pacers din NBA. În clasamentul echipelor de colegiu publicat luni, Arizona a căzut de pe primul la al patrulea, în timp ce Purdue a trecut de pe locul trei pe primul.

A existat și o pierdere în American College League Caspar Seba Echipa Valparaiso (4-7) a pierdut sâmbătă în fața oaspeților Chicago State (5-9) cu 62-63. Seba a avut 4 puncte (două 2/2), 5 recuperări, 2 pase decisive, 1 turnover și 2 greșeli în 29 de minute de joc.

Estonienii care joacă în prima divizie a NCAA au fost singurii care au simțit bucuria victoriei Marcus Ilver, a cărei echipă din Wisconsin (8-3) a învins, joi, pe teren propriu, Jacksonville State (4-7) cu 75-60. Ilver a intrat pe teren în ultimul minut al meciului, iar estonianul nu a înregistrat niciun indicator statistic.