Revizuirea primei săptămâni din Liga SACO Bună ziua, Kadrina Karud va pleca în vacanța de Crăciun cu succes, urmată de Universitatea din Tartu/Istiko și Eparhia Reinar Haljku KK/Finn

Revizuirea primei săptămâni din Liga SACO  Bună ziua, Kadrina Karud va pleca în vacanța de Crăciun cu succes, urmată de Universitatea din Tartu/Istiko și Eparhia Reinar Haljku KK/Finn

Gimnaziul Sportiv Audentes vs. Renard Haljko KK / Diocese of Finn: 69:97

Audentes Sports Gymnasium s-a confruntat în prima repriză cu echipa lui Reinar Hallik KK/Vinn wald, care a pierdut 40:51, dar în al treilea sfert, favorita și-a făcut avantaj, câștigând sfert 31:9 și tot meciul deja 97:69. . Din partea liceenilor, echipa U18 Marten Alles a avut o performanță foarte bună, înscriind 34 de puncte (au fost până la 15 faulturi și aruncări libere ale lui Marten 20/15). Pentru câștigători, jucătorul Legiunii Ucrainene Vitaly Shymansky a marcat 23 de puncte, iar Mikel Korg a adăugat 20 de puncte.

Rapla Basketball School vs Tamsalo Los Toros/Tall Tech: 44:85

Evident, Rapla Basketball School, jucând fără căpitanul său Marcos Rubel, a pierdut cu Tamsalo Los Toros/TalTech 44:85. În timp ce prima repriză a fost relativ egală, 28:35 din perspectiva gazdelor, Los Toros a câștigat de fapt a doua repriză 50:16 și nu a existat nicio îndoială cu privire la cine va câștiga. Erki Kawhi a marcat 20 de puncte, iar Rasmus Raab a adăugat 15 puncte. Carmo Kilk este cel mai prolific jucător din Rapla, cu 11 puncte.

Plătit Viking Windu vs Universitatea din Tartu/Istiko: 70:77

Paide Viking Window a câștigat trei din patru sferturi, dar a fost un deficit uriaș de conducere în sfert (10:23) care a împiedicat echipa gazdă să câștige jocul. Rando Ross, care a lovit toate cele nouă aruncări libere, a adus 23 de puncte pentru câștigători, iar trei jucători au adăugat 13 puncte: Erkki Orvik, Karl Gustav Gortsenko și Kaur Erik Sororg. Cel mai de succes jucător din coș a fost Sander Philop, cu 17 puncte.

KK Vimsi 2 vs Rock Tartu Terminal: 57:96

READ  Anglia Foden răspunde criticilor Southgate | Sport

ROCK TARTU TERMINAL a obținut o a treia victorie la rând, învingând de data aceasta echipa de dublu a lui Viimsi KK Viimsi II, care face lucruri grozave în Liga Estonio-Letonă de baschet Paf, cu un scor de 96:57. Liderul a fost stabilit în al doilea sfert (care a fost câștigat 24:14) iar victoria câștigătoare a fost asigurată în al treilea sfert (care a fost câștigat 35:12). Cel mai bun marcator al lui Rock a fost Markus Heanakron cu 26 de puncte, iar Martin Trimpe a marcat 16 puncte pentru KK Viims II. Trei victorii consecutive au îmbunătățit semnificativ poziția ROCK TARTU TERMINAL și în prezent împart 6-7 locuri, dar locul trei în clasamentul campionatului este la doar două victorii distanță.

Universitatea Estonă de Științe Vieții/Evocon v Tere Kadrina Karud: 79:106

Campionii în curs de la Universitatea Estonă de Științe ale Vieții au continuat să țină pasul cu liderii tabelului de campionat Terje Kadrina Bears în primul sfert pe care au reușit să-l câștige cu un timp de 29:28, iar un avantaj din al doilea sfert de 29:18 îl avusese deja dat Urșilor un avans la pauză. Un avantaj puternic de 28:9 în sfertul al treilea nu a mai ridicat nicio îndoială cu privire la câștigător și astfel Urșii Tere Kadrina au intrat cu succes în vacanța de Crăciun, obținând 12 victorii din 12 meciuri. Gunnar Anesti continua sa „zdrobeasca” plasele adversarilor, el este si cel mai productiv in acest meci cu 27 de puncte, iar Tom Caldrey de la echipa Estonian University of Life Sciences cu 19 puncte.

Anul acesta, vor avea loc două meciuri anulate din Liga SAKO, când Gimnaziul Universității din Tartu/Istiko Odentis va găzdui pe 20 decembrie și TSA/Universitatea din Tallinn va găzdui pe Rai Kos/Hansaviemistlos pe 21 decembrie.

READ  Portarul revine în timp ce OlyWhites avansează în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo