TAAS a fost printre cei mai buni din Ostende în baschetul din Liga Campionilor

Susținut de zidurile gazdă, Pienaar a preluat controlul în al doilea sfert și a mărit avantajul la zece puncte (43:33). În repriza a treia, echipa turcă a condus pentru scurt timp cu 15 puncte (57:42).

La începutul ultimului sfert, Oostende a fost o vreme în urmă cu doar opt puncte (63:71), dar apoi Pienaar a preluat ferm controlul și nu a permis clubului belgian să devină periculos.

Karsiyaka Pienaar a șutat mai bine din teren (55,1% vs. 42,3%) și a fost, de asemenea, superior la lupte la masă (35:26).

Tas a fost al doilea golgheter al Ostendei cu 14 puncte (5/7 dublu, 4/6 aruncări libere). În plus, estonianul a avut trei recuperări ofensive, o interceptare și două faulturi.

Damien Jefferson, aripa oaspeților, a marcat mai mult decât Estonia, contribuind cu 17 puncte. Cu toate acestea, Eric McCullum, care a marcat 22 de puncte pentru învingători, s-a dovedit a fi omul meciului.

În meciul din turul al doilea al Subgrupei E, echipa franceză Strasbourg a învins echipa germană Oldenburg cu 85:83 în prelungiri în deplasare.

Dinamo Sassari, antrenată de Caspar Trier, a pierdut în fața clubului polonez Szczecin King Wielki Morski cu 83:95 (22:28, 21:30, 17:27, 25:8). Deși până la urmă diferența era de zeci de ochi, până la începutul ultimului sfert, clubul italian pierdea deja cu un sfert de sută de puncte.

Trier a jucat 15 minute, a marcat două puncte (dublu 1/2, triplu 0/3), a luat două recuperări și a comis patru greșeli. Cei mai buni jucători ai echipei au fost Ousmane Diop și Philip Croslin cu 15 puncte, în timp ce Maurice Udeze a marcat 19 puncte și zece recuperări pentru câștigători.

READ  Urmăriți meciul Liverpool vs Burnley - streaming online live și informații TV globale - Liverpool FC

Sassari și Szczecin joacă în grupa a patra. În al doilea meci al rundei de deschidere, AEK Atena a fost mai bun decât Ludwigsburg cu scorul de 84:79 acasă.

În Basketball Champions League, doar câștigătorul poate avansa direct, dar al doilea și al treilea din subgrupă pot încerca să avanseze cu ajutorul meciurilor de expoziție.