Taliviku abia a ajuns la programul principal de seară la Daytona supercross | Motorsport

Taliviku abia a ajuns la programul principal de seară la Daytona supercross |  Motorsport

Runda a opta a seriei AMA Supercross a avut loc weekendul trecut pe emblematica pistă din Daytona. Pentru a doua oară, Jörgen-Matthias Talvik, care conducea pentru echipa Creo KTM, a participat acolo și abia a intrat din nou în programul de seară, dar ultimul loc a rămas evaziv și de această dată.

Ploaia a jucat un rol important în ziua cursei și mai ales în timpul calificărilor, făcând pista foarte netedă cu tururi scurte. În două rânduri, pe pistă a plouat chiar înainte de calificările grupei Talvik. După prima calificare, Talvik a fost pe locul 41, în timp ce cei mai rapizi 40 de oameni au intrat în programul serii.

Înaintea celei de-a doua calificări, ploaia a făcut cursul deosebit de dificil de parcurs, iar corecțiile de timp erau practic imposibil de făcut. Exact așa au mers lucrurile și primii timpi de calificare au rămas valabili, așa că Talvik a fost primul eliminat. Din fericire pentru sportivul din Estonia, acesta mai are ocazia de a începe ca prim pilot de rezervă.

Talvico, care a ajuns pe pistă în turul doi, a căzut chiar la startul cursei, și astfel toate șansele de a termina în primii nouă au dispărut. Estonia a condus în continuare până la capăt și a terminat pe locul al optsprezecelea. În cursa de consolare, Talvico nu a reușit să facă un start bun, întrucât pe pista dificilă a reușit să evite greșelile grave de această dată și a terminat pe locul al treisprezecelea. Cei mai rapizi patru s-au calificat în finală.

La clasa 250 Est, francezul Tom Viale (KTM) a câștigat prima etapă în carieră, urmat de Cameron McAdoo (Kawasaki) și Seth Hammaker (Kawasaki) pe locul trei. După trei etape, britanicul Max Anstey (Honda) este lider cu 52 de puncte, McAdoo este pe locul doi cu 51 de puncte, iar Piers Brown (Gasgas) este pe locul trei cu 51 de puncte.

READ  Cupa Mondială de Rugby 2023: Cine se califică în sferturile de finală? Cum stau lucrurile în fiecare iaz?

La clasa 450, Jett Lawrence (Honda) a dat dovadă de clasă, trecând de la al treilea la lider și retrăgându-se de ceilalți. Eli Tomac (Yamaha) a terminat etapa pe locul doi, iar Chase Sexton (KTM) pe locul trei. Liderul general este Jett Lawrence cu 160 de puncte, al doilea este Cooper Webb (Yamaha) cu 150 de puncte, iar al treilea este Sexton cu 147 de puncte.

Următoarea etapă va avea loc în weekendul de Anul Nou la Birmingham.