Timberwolves îl înving pe Thunder și Nuggets îl înving pe Bucks cu un nou antrenor | Baschet

Timberwolves îl înving pe Thunder și Nuggets îl înving pe Bucks cu un nou antrenor |  Baschet

În American Professional Basketball League, meciul a avut loc marți seara, la care au participat 24 de echipe. Apropo, atât liderul Conferinței de Vest, Minnesota Timberwolves, cât și campioana-apărătoare, Denver Nuggets, au obținut victorii puternice.

Timberwolves și Oklahoma City Thunder, primii trei în Conferința de Vest, au învins Oklahoma într-o luptă tensionată în care liderul s-a schimbat de până la 24 de ori. Timberwolves au condus cu 10 puncte în al treilea sfert, dar Thunder a urcat din acest deficit și a avansat cu patru puncte în sfert-ul decisiv.

Minnesota a ajuns la un avans de cinci puncte în sfertul decisiv, dar Thunder au ajuns din urmă și, cu trei minute rămase, echipa gazdă a luat un avantaj de un alt punct, dar Timberwolves au terminat cu un run de 11-4 și au câștigat cu 107-101 pe drum. (29:28, 20:19, 23:30, 34:24) Câștigătoare.

Canadianul Shai Gilgeous-Alexander a marcat 37 de puncte și a adăugat opt ​​pase decisive și șapte recuperări pentru Thunder. Pentru Timberwolves, Anthony Edwards de la echipa națională a SUA a fost cel mai bun marcator al echipei cu 27 de puncte. Francezul Rudy Gobert a marcat 12 puncte și a obținut 18 recuperări, în timp ce Karl-Anthony Towns a adăugat 21 de puncte, zece panouri și șase pase decisive.

Cu toate acestea, Edwards nu a fost mulțumit de fluier. „Accept acest penalty pentru că arbitrii nu ne-au fluierat astăzi”, a spus tânărul de 22 de ani după meci. „Arbitrii au fost răi astăzi. Da, au fost groaznici. Am jucat cinci contra opt. Au înghițit fluierul, dar el știa totul. Nu este corect, dar el știa asta.”

READ  Românul Bologna câștigă prima medalie de aur la Campionatele Europene Paralimpice

Deși Thunder a făcut 22 de aruncări libere în timpul jocului și Timberwolves a făcut doar șase mai puține, centrul ofensiv al Minnesota a fost Gilgeous-Alexander, care a reușit să efectueze 16 aruncări libere, lovind 15 dintre ele. „Găsește linia de aruncare liberă ca și cum ar fi somnambul”, a continuat Edwards. „Este de neoprit, nimeni nu-l poate acoperi. E bun, foarte bun, dar arbitrii au fost răi.”

Jucând acasă, Nuggets i-a găzduit pe Milwaukee Bucks, care jucau pentru prima dată sub conducerea noului antrenor Doc Rivers și au condus cu 13 puncte în primul sfert, dar Nuggets avea deja un deficit de 13 puncte. Sfârșitul trimestrului.

După aceea, lupta strânsă a continuat până în sfertul decisiv, când campioana apărătoare și-a afirmat în cele din urmă superioritatea și a obținut o victorie 113:107 (25:26, 31:30, 26:19, 31:32).

Starul sârb Nikola Jokic a reușit încă o dată o triplă-dublă uriașă când a contribuit cu 25 de puncte, 16 recuperări și 12 pase decisive în jocul câștigător. În plus, Jokic a adunat trei furturi și două blocaje. Jamal Murray a fost cel mai bun marcator cu 35 de puncte. Grecul Giannis Antetokounmpo a marcat o dublă dublă cu Bucks, cu 29 de puncte și 12 recuperări.

Marți seara, fostul fundaș al echipei Philadelphia 76ers, Ben Simmons, care s-a luptat cu rănile pentru o perioadă lungă de timp în ultimii ani, a revenit pe teren. Simmons a avut un joc grozav, a marcat 10 puncte, 10 pase decisive și opt recuperări. Nets i-au învins pe Utah Jazz cu 147:114 (43:28, 28:29, 33:30, 43:27) în fața publicului gazdă.

După ce au ajuns de două ori în finala seriei în ultimele patru sezoane, Miami Heat au fost nevoiți să recunoască superioritatea adversarului pentru al șaptelea meci la rând, când au pierdut în fața Phoenix Suns 105:118 (25:33, 24:29, 105). :118). 25:38, 31:18) Acasă. Eric Gordon a marcat 23 de puncte, Devin Booker a avut 22 de puncte, opt panouri și șapte pase decisive, Kevin Durant a adăugat 20 de puncte, iar Bradley Beal a marcat 19 puncte.

READ  Conor McGregor trolează cu brutalitate liga română pentru a lupta după ce a apărut un videoclip tulburător