Urmărește: Hat-trick-ul lui Mirisalo o ajută pe Tamika să obțină primele medalii din istorie – Soccernet.ee

În runda 24, Tartu Tameka l-a învins pe Sakho Sporting în deplasare cu scorul de 5:1 și a câștigat primele medalii în Liga Campionilor feminine din istoria clubului. Lisa Mirisalo a marcat hat-trick-ul.

Saku a câștigat deja medalii de argint înainte și a învins-o mereu pe Tameka în Super League. Dar acum, Tartan Ladies au uimit cu o victorie mare și au luat acasă medaliile de bronz.

Mirisalo a deschis scorul în minutul 17 cu un șut de la distanță lungă în colțul din spate. Zece minute mai târziu, Lisandra Ranasto nu a reușit să îndepărteze mingea din suprafața de pedeapsă, iar Mirisalo a marcat al doilea gol pentru ea și pentru tartani.

În repriza secundă, Carola Eric, care a intrat ca înlocuitor, a marcat două goluri, iar apoi Merisalo a trimis un alt șut frumos în colțul din spate. Merilee Tom s-a ocupat de golul de onoare al lui Sako în atacul final al meciului.