Barcelona era cu mult înaintea Atletico, iar liderul atacant al Poloniei a emis un avertisment Estoniei – Soccernet.ee

FC Barcelona a învins-o pe Atletico Madrid cu 3-0, în meciul care a avut loc în etapa a 29-a a Ligii Spaniei. Atacantul polonez Robert Lewandowski a fost într-o dispoziție bună în timp ce juca împotriva Estoniei într-un meci de calificare la Campionatul European de joi, în timp ce a marcat un gol și a oferit două pase decisive.

Gazdele, Atletico, au avut prima ocazie în meci în minutul șapte, când Rodrigo De Paul i-a pasat balonul lui Pablo Barrios la marginea suprafeței de pedeapsă, care a ratat de puțin stâlpul din dreapta. Dar, în ciuda startului puternic, frâiele au fost curând în mâinile oaspeților.

Avantajul meciului a fost câștigat în minutul 38, când Lewandowski l-a găsit pe Joao Felix în fața porții, iar portughezii, împrumutat de la Atletico, au rezolvat problema decisiv – 0:1. A rămas singurul scor din primul act.

Barcelona a început puternic repriza secundă și a dublat avantajul în minutul 47. Lewandowski, care a primit mingea de la Rafinha, și-a creat puțin spațiu și a lovit stâlpul din stânga cu un șut puternic care a lovit pământul.

Atletico a avut o oportunitate grozavă de a reveni în joc în minutul 53, când Marcos Llorente a marcat o lovitură liberă de la 15 metri după o lovitură de colț. Sutul mijlocașului era în drum spre colțul din stânga jos, dar portarul Barcelonei Marc-Andre ter Stegen a blocat-o. Mingea a fost lăsată deschisă în fața porții, iar Memphis Depay, care a reușit săptămâna aceasta o egalare târziu pentru Atletico împotriva lui Inter în Liga Campionilor, a fost primul care a ajuns, dar Ter Stegen a pus piciorul în fața șutului său.

Barcelona a marcat scorul final în minutul 65. Lewandowski i-a pasat o centrare lui Fermin Lopez în fața porții, pe care tânărul de 20 de ani a marcat cu o lovitură de cap. Fanii impostorului eston ar putea spera ca impulsul lui Lewandowski să fie mai rău joi, pentru că dacă Estonia poate învinge Polonia, cămășii albastre vor juca Țara Galilor sau Finlanda pentru un bilet european.

READ  Etapa Campionatului Mondial din domeniul motorsportului nebun va avea loc la Tallinn

Dacă rezultatul în sine nu a fost suficient de rău pentru Atletico, situația a devenit și mai tristă 90+2. pe minut. Jucătorul Barcelonei, în vârstă de 19 ani, Vitor Roque, a atacat poarta Atletico și înainte de a ajunge în suprafața de pedeapsă, a fost eliminat din spate pe gazon de fundașul Atletico Nahuel Molina – o lovitură liberă pentru Barcelona și un cartonaș roșu pentru Molina. .

Barcelona ocupă locul doi în Liga Spaniolă cu 64 de puncte, la opt puncte în spatele liderului Real Madrid, cu nouă etape înainte de final. Atletico ocupă locul cinci cu 55 de puncte, la un punct în spatele lui Athletic Bilbao.

Ai primit și un bonus de câștig Grinda VallecanoAu câștigat Real Betis cu 2:0. Almeriacare a pus capăt unei lungi secete învingând Las Palmas cu 1-0, Villarrealcare a fost și 1-0 față de Valencia și Celtic VigoCine a câștigat împotriva Sevilla 2:1.