Bayer Leverkusen a obținut un succes istoric în prima jumătate a sezonului | fotbal

Bayer Leverkusen a obținut un succes istoric în prima jumătate a sezonului |  fotbal

În runda a 16-a din Premier League germană, Bayer Leverkusen a învins-o pe Bochum cu 4:0 acasă și a făcut istorie fotbalului în țară.

Atacantul Patrik Schick a marcat anterior un hat-trick în prima repriză (30 dintr-o lovitură de pedeapsă, 32, 45+1) pentru Leverkusen, care are un mare impuls anul acesta. Înlocuitorul Victor Boniface (69) a adăugat un gol în repriza secundă.

În același timp, Leverkusen a devenit primul club german care a început sezonul cu o serie de 25 de meciuri neînvinse în toate ligile.

Cel mai apropiat urmăritor al lor, Bayern Munchen, a fost la 2:1 de Wolfsburg (33. Jamal Musiala, 43. Harry Kane – 45+1. Maximilian Arnold) și a pierdut cu ei la patru puncte într-unul dintre meciurile mai puțin jucate.

Locul trei în Bundesliga 1 îi revine Stuttgart, care a trecut de Augsburg cu 3:0 acasă (18. Deniz Undav, 45+1. Serho Geraci, 69. Chris Fuhrich).

Rezultate: Union Berlin – Köln 2:0, Bayer Leverkusen – Bochum 4:0, Eintracht Frankfurt – Borussia Mönchengladbach 2:1, Heidenheim – Freiburg 3:2, Stuttgart – Augsburg 3:0, Wolfsburg – Bayern Munchen 1:2.

Acestea au fost ultimele meciuri ale anului în Premier League germană. Sezonul continuă al doilea weekend din ianuarie.

Primul clasament: 1. Bayer Leverkusen 42 de puncte (din 16 meciuri), 2. Bayern Munchen 38 (15), 3. Stuttgart 34 (16), 4. Leipzig 33 (16), 5. Borussia Dortmund 27 (16) . ), 6. Eintracht Frankfurt 24 (16), 7. Hoffenheim 24 (16), 8. Freiburg 24 (16).