City a depășit seceta din ligă și a făcut istorie, trăgând pe Luton de jos – Soccernet.ee

În Premier League, campionii în curs, Manchester City, au înregistrat o victorie importantă când au pierdut acasă cu Brighton & Hove Albion. Între timp, Brentford și Newcastle s-au exersat și ele să marcheze goluri, arătând clar unde se află împotriva lui Burnley și, respectiv, Crystal Palace.

După cum știți, meciurile care au precedat sezonul internațional nu s-au încheiat bine pentru City: au reușit doar o victorie în ultimele patru meciuri. În seria de cupe, au pierdut cu Newcastle, iar în Premier League, au pierdut cu Wolverhampton și Arsenal. Pe de altă parte, motorul lui Brighton s-a clătinat și recent, ultima dată când au învins vreo echipă pe 24 septembrie.

Astăzi, gazdele au început mai brusc acasă, luând conducerea mai întâi cu golul lui Julian Alvarez, care părea a fi o jumătate de centrare, dublând apoi avantajul în minutul 19 prin starul norvegian Erling Haaland. Pescărușii nu și-au creat prea multe ocazii în prima repriză, dar după pauză rapidă, cei de la Brighton au fost puțin mai vioi.

În minutul 73 și-a marcat și echipa vizitatoare, când copilul talent de la Barcelona, ​​Ansu Fati, a marcat al doilea gol al său în acest sezon în ligă. Deși City a fost minoritar în ultimele minute, Brighton nu a putut profita de asta și tabela de marcaj a rămas o victorie de 2: 1. Dacă City devine lider timp de cel puțin două ore datorită acestui fapt, Brighton își poate păstra locul nouă la final. a rundei. Între timp, echipa lui Pep Guardiola a câștigat acum 21 de meciuri consecutive pe teren propriu – ultima oară când a reușit să-și dărâme zidul gazdei a fost Everton, care a câștigat un egal 1:1 pe 31 decembrie anul trecut.

A fost, de asemenea, o noapte grozavă pentru fanii Brentford și Newcastle, deoarece cele două echipe s-au combinat pentru a marca șapte goluri fără răspuns la două. Totodată, clubul din nordul Angliei, care joacă în prezent și în Liga Campionilor, a arătat un meci puternic după un august dezamăgitor, când a suferit trei înfrângeri la rând, încasând între timp opt goluri, care au fost a marcat împotriva lui Sheffield United, unul împotriva lui Manchester City, și două goluri împotriva lui Burnley, fără să intre vreo minge în plasă.

READ  Sage, care a părăsit Bade, s-a alăturat clubului din Premier League, unde lucrează ca antrenor asistent - Soccernet.ee

Nou-venitul Luton a mai câștigat un punct după ce a revenit dintr-un deficit de două goluri în deplasare. Lucrurile nu au fost însă deloc ușoare, Nottingham Forest a luat conducerea cu 2-0 în minutul 82. Dar, în final, atât Chidozie Ogbeni, cât și Elijah Adebayo au primit o scrisoare, iar un al cincilea punct al sezonului a fost pus pe tabelă. . Întrucât rivalii Burnley și Bournemouth au rămas astăzi zero, micul club a fost eliminat pentru prima dată din turul al treilea.