Pajor și Sander au fost încoronați campioni ai Estoniei la ciclism ciclo-cross

Bărbații din categoria elită au parcurs de zece ori turul tehnic de 2,6 kilometri, iar din primele tururi, Pajor a preluat conducerea, câștigând în cele din urmă titlul de campion al Estoniei cu un timp de 58 de minute și 50 de secunde. Premiul de argint a revenit lui Josep Messi (Trey Trek Team; +0,51) iar bronzul lui Gert Kivistik (ATT Investments; +2,03).

„Am venit cu anumite idei despre câștig, dar am avut probleme tehnice înainte de start și a trebuit să-mi iau o bicicletă nouă”, a spus Bajor la final. „Nu m-am simțit foarte încrezător la start, dar din fericire a ieșit. .”

Pentru Pajor, aceasta a fost ultima lui cursă a sezonului. Concurentul a adăugat: „Poți fi mulțumit de finalul sezonului, începutul de sezon ar fi putut fi mai bun. Voi avea un club în noul an, dar nu pot spune asta public încă”.

Femeile de elită au alergat spre victorie pe șase ture. Sander a început mai modest, pe primul loc pe locul patru și pe locul cinci, dar apoi și-a asumat rolul de lider și, pe lângă dubla Golden Road, și-a revendicat și titlul de campioană Estoniei la ciclo-cross cu un timp de 41 de minute și opt secunde. Elizabeth Ibras (Echipa de dezvoltare a UAE; +0,20) a ocupat locul doi, iar Elena Tasan (Echipa WCC; +1,17) a ocupat locul trei.

Laura Lisette Sander Autor/Sursa: Yuri Vshivtsev
READ  Transmisie live gratuită între Germania și Macedonia de Nord (31.03.21): Urmăriți meciul de calificare la Cupa Mondială FIFA online | Timp, USATV