Creșterea atletismului strălucește la Campionatele Baltice | Atletism

Creșterea atletismului strălucește la Campionatele Baltice |  Atletism

Echipa Estoniei a câștigat campionatul național U-20 al Balticului la Vørø cu 198 de puncte. Letonia s-a clasat pe locul al doilea cu 182 de puncte, în timp ce Lituania sa clasat pe locul al treilea cu 130 de puncte.

Un nou record a fost stabilit și pentru tinerii estoni în timpul competiției. Echipa de ștafetă a Estoniei a câștigat ștafeta 4 x 400 de metri mixt cu un timp de 3:34.77, un nou record al Estoniei pentru grupele de vârstă U20 și U23. Echipa a inclus Viola Hambidge, Annette Bates, Holger Hemushkin și Rumit Keefe. El a declarat că recordul anterior de 3:37.98 a fost stabilit anul trecut în cadrul aceleiași competiții Asociația de atletism.

Rajko Kar a fost chiar încoronat de trei ori campion al Statelor Baltice. A câștigat proba de 60 de metri garduri cu un timp de 7.77, la doar o sută de recordul său în Estonia sub 20 de ani. În plus, a fost cel mai rapid la proba de 60 de metri cu un timp de 6.92 și la 200 de metri cu un timp de 21.89.

La 800 de metri pentru tineret, Sten Seefer a câștigat medalia de aur într-o cursă apropiată până la final, înregistrând un timp de 1:55.37. Mia Lisette Merengue a fost cea mai rapidă la 200 de metri la fete cu un timp de 25,26 secunde. Cele două circuite gri, sau 400 de metri, au fost finalizate cel mai rapid de Viola Hambidge, al cărei timp a fost de 57.15.

La săritura în înălțime de tineret, campioana Baltică a fost Christine Robin-Mast, a cărei înălțime a depășit doi metri. Andreas Tramm a câștigat săritura cu prăjini cu un scor de 4,95.

READ  FOTOGRAFII AP: Sărbători vesele de Săptămâna Mare în întreaga lume | Știri, sport, locuri de muncă

Dintre fete, Valeria Smirnova a câștigat săritura în înălțime cu un timp de 1.78, iar Berit Cook a câștigat și campionatul de săritură în lungime cu cea mai lungă încercare de 5.89. Greete-Liis Krapp a câștigat aruncarea șutului cu scorul de 12,80. Puteți vedea toate rezultatele de aici.

Sezonul indoor se va încheia în acest weekend la Valmiera, unde se vor desfășura Campionatele Baltice pe echipe pentru grupele de vârstă U18 și U20 în mai multe competiții.