Doi din trei! După finala derby-ului, Selmet a fost încoronat pentru prima dată campioni de cupă – Soccernet.ee

Doi din trei!  După finala derby-ului, Selmet a fost încoronat pentru prima dată campioni de cupă – Soccernet.ee

Sezonul din acest an al Cupei de fotbal în sală s-a încheiat la Sala Sporturilor Jõhvi. În finala înflăcărată, Sillamäe Silmet s-a impus, iar în fața a 553 de spectatori cu scorul de 7:5, au strălucit împotriva lui Fenix, care nu a reușit să valorifice sprijinul gazdelor.

În finală, Selmet a avut o primă repriză puternică, ajungând în vestiar conducând cu 5-2. În repriza secundă, au condus cu 7-2 până în minutul 31, după care Phoenix a reușit să tragă unul înapoi, dar apoi au rămas fără abur.

În acest sezon, echipa Edaveriană a concurat pentru a doua oară la cupă. Prima lor întâlnire a avut loc în octombrie, când Johvis l-a ridicat pe Selmet în vârful Supercupei cu o victorie de 10:2. Clubul Sillamäe are acum două trofee în cutia de trofee, singurele două din istoria sa.

Dacă Silmet va putea câștiga și Coolbet Indoor League și va face o treabă curată anul acesta va fi dezvăluit peste o săptămână, când încep sferturile de finală. Selmet, care a terminat pe locul al treilea în turneul principal, va concura cu Narva United, clasată pe locul șase. După ce a câștigat pentru al doilea an consecutiv medalii de argint în competiția de cupă, Phoenix se va confrunta în semifinale cu Tartu Ravens.